Минулі 2 тижні на УЕБ 12 компаній-ініціаторів аукціонів сформували 102 стартові позиції. 7 з них – це продавці та покупці в комерційних секціях, які поступово набирають популярності в учасників. Активними у комерційних секціях були постійні учасники аукціонів на УЕБ: Гарантований покупець, Харківенергозбут, ДТЕК Східенерго та ін.

Результативними були всі напрямки аукціонів в обох торгових зонах. Тобто, для потреб населення було реалізовано 5,19 млн. Мвт-год. за регульованою ціною з генерації Енергоатому в ОЕС України. Державні Укргідроенерго, Калуська ТЕЦ-Нова та Центренерго реалізували загалом 1,28 млн. Мвт-год. електроенергії в ОЕС України та о. Бурштинський відповідно до ст. 66 закону «Про ринок електричної енергії».

У комерційних секціях, крім ФПК Ресурсгруп, яка нещодавно акредитувалась на УЕБ та вперше реалізувала електроенергію, Гарантований покупець придбав базове навантаження на території о. Бурштинський, а Енерджікс реалізував електроенергію в ОЕС України. Результативними були позиції з продажу електроенергії базового навантаження.

Також було проведено 2 аукціони з використанням коефіцієнтів, на яких Харківенергозбут виставляв позиції на закупівлю із стартовим коефіцієнтом 0,995 від ціни РДН. Проте середньозважену ціну аукціону компанії сформувати не вдалося.Ціни перебували в досить широкому діапазоні та традиційно були вище на території о. Бурштинський, ніж в торговій зоні ОЕС України. Таким чином, станом на п’ятницю, 20 березня, середньозважені ціни в ОЕС України складали: 1426 грн. за МВт-год. пікового навантаження, 959 грн. за МВт-год. позапікового навантаження, 1550 грн. за МВт-год. базового навантаження та 1415 грн. за Мвт-год. піку неробочого дня. На території о. Бурштинський середньозважена ціна базового навантаження склала 1351 грн., а пікового навантаження – 2000 грн. за МВт-год.


Протягом останніх двох тижнів генерація електроенергії суттєво зменшувалась, реагуючи на зміни попиту. Відповідно спостерігалось зниження по більшості з видів генерацій. Так, порівняно з 5 березня загальний показник виробітку знизився на 1,3 Гвт, в тому числі генерація АЕС знизилась на 0,69 Гвт, ТЕС – на 0,4 Гвт. Серед причин даної ситуації, крім погодних умов, можна назвати впровадження карантину на території України. Також стабільне зниження промислового виробництва в Україні у 2020 році є довгостроковим фактором зменшення генерації.Протягом останніх двох тижнів ситуація в ОЕС України та на території БуОс відрізнялась. Так, в ОЕС України обсяги купівлі-продажу мали слабку динаміку до зниження. Наприклад, на 20 березня було реалізовано 117 тис. Мвт-год., що на 15,43 тис. Мвт-год. менше обсягу 9 березня. Ціни протягом двох тижнів були максимально стабільними – у діапазоні від 1353 до 1360 грн. (з різницею лише 9 грн.).

Бурштинський острів відрізнявся нестабільністю по основних показниках. Так, ціни змінювалися без явного тренду, суттєвий нетривалий спад цін спостерігався 15 березня і був результатом зниження ціни на європейських ринках. Обсяги також суттєво знизились 15-17 березня, майже вдвічі від попередніх значень. Крім коливання цін на європейських ринках, додатковим фактором зниження показників було те, що 14 та 15 березня – вихідні дні, споживання в які традиційно нижче, ніж в робочі дні.

Загалом середнє значення середньозваженої ціни в ОЕС України за вказаний період становило 1357 грн./ МВт-год., в БуОС – 1580 грн./ МВт-год.За два останні тижні простежувалась загальна тенденція до зниження цін на електроенергію в Європі. Таким чином, на 19 березня ціна базової електроенергії у Франції становила 25,39 євро/МВт-год., в Угорщині – 30,10 євро/МВт-год., у Польщі – 39,95 євро/МВт-год. На квітень у березні електроенергія торгувалась по цінах в діапазоні 21-42 євро/мегават.

На вихідних 14-15 березня ціни електроенергії у Європі різко знизились, обвал котирувань найбільше простежується на ринках Німеччини та Франції. Причиною було перепостачання з результаті значного виробітку електроенергії ВЕС у Німеччині. У понеділок виробіток ВЕС знизився приблизно втричі від показника п’ятниці, тому звичайні значення котирувань відновились.

Ціни на електроенергію на європейських хабах, євро/МВт.г


Загалом у березні у Європі спостерігається падіння попиту внаслідок зростання температур та карантинних заходів, впроваджених для боротьби з коронавірусом. Загалом знижуються не лише спотові ціни, а і ціни контрактів на місяць, квартал, рік вперед на основі побоювань, що епідемія коронавірусу може призвести до тривалого спаду економічної активності в Європі.


За останні два тижні відбулося близько 100 тендерів із закупівлі електроенергії бюджетними установами. Загалом закуплено електроенергії на суму 288 млн. грн. Коливання ціни були яскраво виражені, особливо в найбільших тендерах. Але загалом середня ціна склала 2,02 грн./кВт.год. Найбільший контракт отримала компанія Юнайтед Енерджі. Вона поставить Київміськсвітлу 51,5 млн. кВт.год. електроенергії за початковою ціною 1,74 грн./кВт.год. Ціни коливалися у діапазоні від 1,42 до 3,38 грн. за кВт. год.Кабмін з 1 квітня запроваджує 65%-ве мито на імпортовану з РФ електроенергію. Кабінет міністрів підтримав пропозицію міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігоря Петрашко щодо запровадження з 1 квітня 2020 р. спеціального мита на імпорт в Україну електроенергії та енергетичного вугілля (за виключенням антрациту) з Росії у розмірі 65%. Відповідне рішення було прийняте на засіданні уряду 18 березня.

BloombergNEF (BNEF) опублікував свій прогноз розвитку відновлюваної енергетики. У документі вказано, що хоча фондові ринки та ціни на нафту вже падають, все масштаби кризи, що розгортається, досі не зрозумілі. Дослідники з BloombergNEF зазначають, що вони на 16% знизили прогноз глобального попиту на сонячну енергію на 2020 рік – з приблизно 121 - 152 ГВт, до 108 - 143 ГВт. Такий ефект потенційно може призвести до першого року зменшення кількості сонячних потужностей, принаймні з 1980-х.

Відповідно до розроблених НЕК «Укренерго» прогнозних балансів потужності 21-29 березня 2020 року, імпорт електроенергії з країн Білорусі, Росії та Молдови не передбачається, тобто становитиме 0 МВт протягом вказаного періоду. Обмеження імпорту пов’язано з необхідністю дотримання меж оперативної безпеки енергосистеми у зв’язку зі значним зниженням споживання в ОЕС України. З моменту впровадження карантинних заходів споживання електроенергії в енергосистемі України знизилось на понад 5% при майже однаковій температурі повітря. Саме ці та інші фактори були враховані при формуванні прогнозних балансів потужності на найближчий період.