Впродовж минулого тижня ціни газу в Європі були порівняно стабільними із збереженням незначної волатильності. На Українській енергетичній біржі ціни продовжували зберігати легку динаміку до зниження.


Минулий тиждень був сприятливим для торгівлі газом на Українській енергетичній біржі: на торги було виставлено близько 30 млн. куб. м. газу. Учасники приділяли більше уваги торгівлі ресурсом серпня (66% стартових обсягів), ніж ресурсом липня (33% стартових обсягів). Ціни знижувались: на кінець тижня середньозважені ціни ресурсів липня та серпня встановились на рівні 5200-5350 грн. за тис. куб. м. Таким чином, при наближенні до періоду постачання – серпня, ціни ресурсів липня та серпня майже зрівнялись. Ініціаторами торгів були 6 компаній, але реалізувати ресурс вдалося лише Нафтогаз Трейдинг та ПГНК. Всього за тиждень реалізовано майже 10 млн. куб. м. газу, переважна кількість якого припадає на продажі Нафтогаз Трейдинг. Компанія стабільно кожного торгового дня реалізовувала ресурси липня та серпня.Таким чином, середньозважені ціни ресурсу липня за результатами усіх попередньо укладених угод встановлені на рівні 5756,54 грн. за тис. куб. м., серпня – 5516,26 грн. за тис. куб. м.

У контируваннях європейських хабів минулого тижня значних змін не простежувалось. Ціни змінювались різновекторно із збереженням слабкого понижувального тренду. Але порівняно із минулим тижнем котирування "Day 1" знизились на 12%, а "Aug19" на 10%.

Це є результатом значного підвищення цін в середині липня, що відбулось у зв’язку очікуванням зменшення постачання через технічне обслуговування трубопроводів.

Загалом на кінець минулого тижня ринок знову досягав тих мінімальних значень цін, які спостерігались на початку липня.

Світові ціни на нафту також стабілізувались. У п’ятницю, 26 липня, барель нафти коштував 63 дол.Минулого тижня імпорт зберігався на рекордно високому рівні – близько 65,3 млн. куб. м. на день, а внутрішній видобуток – на стабільно низькому рівні – близько 55 млн. куб. м. на день. Слід зазначити, що за умов низького рівня цін у Європі та Україні видобувним компаніям стає невигідно нарощувати видобуток, тому що у таких умовах газ українського видобутку залишається менш конкурентоспроможним по ціні поряд з імпортним ресурсом.

Технічні потужності імпорту минулого тижня були зайняті на 99%, а це значить, що Україна досягла максимуму можливого рівня щодобового імпорту природного газу. У ПСГ знаходиться 15,5 млрд. куб. м. газу, що більше на 20%, ніж в аналогічний час минулого року. Активними темпами відбувається закачування газу в ПСГ – в середньому 76 млн. куб. м. на день.

Минулого тижня у формі аукціонів було проведено 12 публічних закупівель. Загалом бюджетні установи придбали 1,05 млн. куб. м. природного газу по середній ціні 5,29 грн. за тис. куб. м. Були наявні неринкові пропозиції цін – наприклад, 9,14 грн. за куб. м. Найбільший тендер обсягом 176 тис. куб. м. отримала компанія Паливторг.


Зростання боргів за газ, який Укртрансгаз накопичував кілька місяців, може істотно знизити довіру європейських партнерів до української компанії. Про це йдеться в листі Європейської Федерації енерготрейдерів. "Ситуація вкрай делікатна і викликає побоювання. Це загрожує стабільному функціонуванню Укртрансгазу, і піднімає серйозні питання про безпеку поставок газу", - говориться в документі. Причина в тому, що Укртрансгаз вже кілька місяців не розраховується з боргами. На сьогоднішній день борг за газ перевищує 4 млрд. грн. Наслідком такої ситуації, вважають в EFET, може стати зниження готовності учасників міжнародного ринку інвестувати в українську енергетику, перебої з транспортуванням газу через територію України. Також ненадійність Укртрансгазу може послабити позиції країни на майбутніх переговорах з приводу транзиту газу між Україною, ЄС і Росією. Крім того, ситуація, що склалася, створює ризики для іноземних компаній, які збиралися зберігати газ в сховищах України.

Ціни на газ у всьому світі, пов’язані з постійно зростаючим і ліквідним ринком СПГ, знаходяться на низьких рівнях. Ціни СПГ у північно-східній Азії, що все ще є найбільшим світовим ринком СПГ, у липні знизилися до $ 4,30 / млн. Btu, це десятирічний мінімум. З ослабленням азіатських та європейських цін на газ Південно-Східна Азія та Індія - ринки, які відрізняються високою ціною, виявляють зростаючий інтерес до імпорту СПГ. Більш низькі ціни можуть навіть означати, що деякі масштабні плани розширення потужностей вугільних електростанцій будуть відмінені. Газ набирає популярності зараз. Ціна - причина номер один для цього процесу.

Укртрансгаз інформує про прийняття тарифів на послуги із закачування та відбору природного газу в підземних сховищах. Таким чином, з 1 серпня 2019 року тариф на закачування природного газу в ПСГ становитиме 93,3 грн./1000 м3 на добу (без ПДВ), а на відбір – 97,2 грн./1000 м3 на добу (без ПДВ). При цьому тариф на послуги зі зберігання залишиться без змін – 0,172 грн/1000 м3 на добу.

Європейський інвестиційний банк (EIB) хоче припинити фінансування нових проектів, що залежать від викопного палива, після 2020 року. Про це повідомлено в проекті проекті нової енергетичної стратегії ЄС. EIB запропонував припинити підтримку енергетичних проектів, які "покладаються на викопні види палива: видобуток нафти і газу, виробництва електроенергії або тепла на основі викопних палив".