У Європі ціни природного газу різко піднялися на початку тижня. На УЕБ активність торгів була стабільною, цінові тенденції були нечіткими.

На Українській енергетичній біржі здійснювалась торгівля ресурсами листопада, грудня та газом в ПСГ. Стартові ціни ресурсу листопада були на рівень вищими, ніж попереднього тижня, а стартові ціни інших ресурсів суттєво не змінились.

Загалом протягом тижня 7 компаній виставляли позиції на закупівлю та 3 – на продаж природного газу. Ініціаторами торгових сесій протягом тижня були ГПК Нафтогаз України, Нафтогаз Трейдинг, Смарт Енерджі, ДЕ Трейдинг, ПГНК та інші. За результатами торгових сесій було реалізовано 4 млн. куб. м. ресурсу в ПСГ та 2,6 млн. куб. м. ресурсу листопада. Достатнього попиту на ресурс грудня не було. Загалом стартові ціни були максимально наближеними до ціни реалізації природного газу.

Таким чином, минулий тиждень на Українській енергетичній біржі завершений наступними біржовими котируваннями: 5200 грн. на ресурс листопада та 5284 грн. за тис. куб. м. на ресурс в ПСГ.


Котирування європейських хабів зросли на фоні зростання споживання, яке було вищим, ніж прогнозувалось раніше. Також коливання цін викликало зменшення потоків з Норвегії та зниження генерації електроенергії з ВДЕ. Так, спотові ціни зросли на 30% у порівнянні з показником тиждень назад, а ціни контрактів на місяць вперед зросли на 15% (але через зміну періодів постачання з листопада на грудень). Котирування контрактів на більш тривалі періоди суттєво не змінилися.

Загалом фактор сезонності у листопаді має важливе значення. У зв’язку з похолоданням в більшості країн Європи розпочався відбір з ПСГ, зросло споживання, тому ціни зростають.

Котирування нафти протягом тижня коливались навколо значення 61 дол./барель.

Імпорт природного газу за минулий тиждень становив близько 30 млн. куб. м., знизившись на 56,5 %. Таке різке вагоме зниження може сигналізувати про скорочення імпорту Нафтогазом. З 2 листопада припинено закачування природного газу до підземних сховищ (ПСГ). Україна починає сезон відбору з ПСГ, який у середньому становив 20 млн. куб. м./ день. Споживання зросло на 5 млн. куб. м. до 105 млн. куб. м./день. У сховищах на момент найбільшої заповненості було накопичено 21,78 млрд. куб. м. природного газу. Станом на 6 листопада обсяг зменшився до 21,69 млрд. куб. м. Нагадаємо, що для забезпечення стабільного проходження осінньо-зимового сезону 2019/2020 років Україні необхідно було накопичити в ПСГ не менше 20 мільярдів кубометрів газу.

Розподілені потужності становили 25,83 млн. куб. м. і склали 39% від технічних. Це сигналізує про збереження низького рівня імпорту очевидно через зростання цін на природний газ на європейському ринку. Загалом обсяг імпорту скоротився за всіма напрямками, але найбільше – зі Словаччини.
У формі аукціонів було проведено близько 36 тендерних процедур. Загалом реалізовано більше 1,6 млн. куб. м. природного газу на суму 10,6 млн. грн. Найбільший контракт отримала компанія Газенерджитрейд. Вона поставить відділу освіти Краснокутської районної державної адміністрації 250 тис. куб. м. природного газу за початковою ціною 4,40 грн./куб. м. Ціни коливалися у діапазоні від 4,02 до 5,89 грн. за куб. м. Середня ціна склала 5,01 грн. за куб. м. Виражено неринкових пропозицій зафіксовано не було. Загалом у публічних закупівлях поки що не проявляється тенденція до підвищення цін аукціонів.


Європейські газові хаби продовжують вдосконалюватися з точки зору ліквідності, прозорості та інших аспектів, але EFET закликала до подальшого прогресу. EFET опублікувала шосте щорічне дослідження хабів, в якому оцінює хаби на основі їх ліквідності, прозорості, ризиків та інших факторів. Згідно з доповіддю, опублікованою 4 листопада, найбільше балів набрав NBP – 20, за ним – TTF (19). Хаби в Італії, Франції, Австрії, Іспанії та Данії постійно набирають більше 15 балів, хоча прозорість та збалансованість системи все ще можна вдосконалити. Україна підвищила свій рейтинг з 3,5 до 7,0 завдяки покращенню консультацій та впровадженню щоденного балансування.

Німеччина буде ключовим транзитером газу у Європі після завершення будівництва газопроводу "Північний потік-2". Німеччина, швидше за все, стане головною транзитною країною Європи у 2020-21 роках, обійшовши Україну. Експерти прогнозують що Gaspool перетвориться на основний пункт продажу газу "Газпрому". За даними лондонської брокерської асоціації Leba, у січні-серпні 2019 р. на хабі TTF було продано 18 152 ТВт-год газу, що на 34% більше, ніж минулого року, тоді як на Gaspool - 837 ТВт-год, або на 36% більше. У серпні обсяг торгів газом на Gaspool зріс найбільше серед усіх європейських газових хабів –на 75% порівняно з 13% у TTF та 25% у німецького NCG. У довгостроковій перспективі Німеччина має потенціал стати найбільшим торговим центром у Європі, особливо після запланованого у жовтні 2021 року злиття NCG та Gaspool (у THE - Trading Hub Europe).

Польща оштрафувала одного з партнерів "Північного потоку-2" на 40 млн. євро. Польський антимонопольний орган UOKiK наклав 40 млн. євро штрафу на французьку Engie Energy (ENGIE.PA), одну з п’яти європейських фірм, відповідальних за фінансування газопроводу "Північний потік-2". Як повідомляється на сайті польської установи, санкції вжито через те, що Engie відмовилася надати йому документи та інформацію про угоди, підписані з російським «Газпромом». Сума штрафу – найбільша в історії UOKiK.

Нафтогаз закупить паливо у європейських компаній за кошти, залучені від ЄБРР. 4 листопада Нафтогаз повідомив про розміщення семирічних єврооблігацій на 500 млн. дол. із дохідністю 7,625%. Цього ж року компанія розмістила трирічні єврооблігації на 335 млн. дол. і п’ятирічні єврооблігації на 600 млн. євро. П’яту частину траншу в євро купив Європейський банк реконструкції і розвитку.
11 європейських постачальників газу пройшли попередню кваліфікацію і отримали право брати участь в тендерах на закупівлю газу Нафтогазом України на кошти, залучені від ЄБРР. Серед них CEZ a. s (Чеська республіка); MET Gas and Energy Marketing (Швейцарія); Axpo Solutions AG (Швейцарія); Uniper Global Commodities SE (Німеччина); RWE Supply and Trading GmbH (Німеччина); ENGIE SA (Франція); Shell Energy Europe Ltd (Велика Британія).