На торгах спостерігались різносторонні тренди цін. Активізувалась торгівля ресурсом вересня. До 11 вересня сформувалась ціна ресурсу вересня на рівні близько 5200 грн.


За минулі два тижні ініціатори торгів сформували 131 стартову позицію з купівлі та продажу природного газу. Було запропоновано до торгівлі ресурс вересня, жовтня, листопада, ПСГ. Вперше 11 вересня Нафтогаз Трейдинг виставив на продаж квартальні продукти: 4 та 1 кварталу наступного зимового сезону за цінами відповідно 6500 та 6700 грн. з ПДВ.
Серед ініціаторів торгів були представлені 8 компаній. Загалом найдешевше з місячних продуктів ініціатори торгів оцінювали ресурс серпня (5352 грн.), а найдорожче – ресурс листопада (6392 грн.). До кінця другого тижня вересня стартові ціни ресурсу вересня, жовтня та ПСГ зрівнялися, а ресурсу листопада залишились на рівень вищими.


Загалом протягом двох тижнів було реалізовано 25,29 млн. куб. м. природного газу, серед якого 3,3 млн. куб. м. ресурсу в ПСГ, 13,74 млн. куб. м. ресурсу вересня та 8,25 млн. куб. м. ресурсу жовтня. Обсяги торгівлі газом в ПСГ різко знизились, що можна пов’язати з наближенням сезону відбору. Квартальних продуктів за результатами перших торгів не було реалізовано, але в майбутньому це має бути цікавий для учасників продукт.


Протягом минулих двох тижнів вересня ціни були більш стабільними, ніж у серпні. Найбільшу увагу учасники приділяли ресурсу вересня. Станом на 11 вересня котирування ресурсу вересня складали 5193,79 грн., жовтня – 5313,28 грн., з ПДВ. за тис. куб .м.


Ціни європейских хабів дещо сповільнили зростання. На нідерландському хабі TTF котирування станом на 10 вересня становили 10,829 євро/Мвт-год, що рівнозначно 135 дол. за тис. куб м. На інших хабах спотова ціна була вищою - до 156 дол. Контракти на місяць наперед були на 5% дорожчими, квартал наперед - на 20%, сезон наперед - на 22% дорожчими від поточних спотових цін. У порівнянні з попередніми періодами, відношення форвардних цін до поточних спотових стало нижчим.
Ціни на нафту знову падають - станом на 11 вересня, вартість ф’ючерсів на листопад становить 40 дол. за барель.

Ціни контрактів з поставкою у відповідний строк, дол/тис. м. куб, 10/09/2020


Стабільне постачання газу та пожвавлення у попиті позитивно впливали на ринок минулі два тижні. Проте наближається зміна сезону, тому в довгостроковому періоді ціни ростуть і ця тенденція буде продовжуватись.


У показниках балансу спостерігались суттєві зміни. Внаслідок припинення фізичного постачання природного газу з Словаччини через плановий ремонт, загальних рівень імпорту знизився. Наприклад, 1 вересня імпорт був нижчим на 25% порівняно з 31 серпня. Проте рівень віртуального реверсу аналогічно зріс, що допомогло недопустити ще сильніших коливань у постачанні. Загалом протягом вересня середньоденний показник імпорту складав 79 млн. куб. м. природного газу. Словацький маршрут залишався основним для імпорту газу і забезпечував 74% потоків.


Показник внутрішнього видобутку залишався стабільним – близько 55,0 млн. куб. м. щодня. Закачування в підземні сховища змінились аналогічно поставкам із Словаччини – знизилось на 19%. Так, обсяг закачування 9 вересня склав 78 млн. куб. м. Станом на 9 вересня загальний обсяг природного газу в підземних сховищах України сягнув позначки у 26,4 млрд. куб. м., що є рекордним показником за останні роки. З них близько 8 млрд. куб. м. зберігають нерезиденти у режимі митного складу, оскільки за умов переповнення європейських сховищ іноземні компанії розглядали альтернативні варіанти по зберіганню газу.За останні два тижні було проведено більше 20 тендерів із закупівлі природного газу бюджетними установами. Загалом закуплено 135 млн. куб. м. природного газу, але з них 132 млн. куб. м. відноситься до закупівель Укртрансгазу. Так, 3 тендери Укртрансгазу щодо закупівель вартістю 485 млн. грн. (без ПДВ) виграла компанія Нафтогаз Трейдинг. Ціни перебували в діапазоні 4,03-4,71 за куб. м. з ПДВ.
Серед інших тендерів найбільший контракт отримала компанія ЮГ-ГАЗ щодо постачання відділу освіти у Хмельницькій області природного газу на суму 1,24 млн. грн. з ПДВ. Ціни тендерів коливались в діапазоні від 2,9 до 5,28 грн. Загалом середня ціна склала 3,82 грн. з ПДВ.Американська Louisiana Natural Gas Exports відмовилася від проекту співпраці з Україною, який передбачав довгострокове постачання скрапленого природного газу (LNG) в обсязі близько 5 млрд. куб. м. газу на рік, підтвердила т.в.о. міністра енергетики Ольга Буславець. Як повідомлялося, Кабмін в кінці травня 2020 року схвалив співпрацю з Louisiana Natural Gas Exports щодо постачання LNG з США в Україну і розвитку газової інфраструктури з Польщею.

Польща знизила свої прогнози щодо частки енергії вугілля на найближчі десятиліття, оскільки вона інвестує в чистіші альтернативи. У рамках оновленої енергетичної стратегії, опублікованої 8 вересня, Польща прискорила плани поступового припинення використання вугілля, створюючи більше можливостей для газу. Зараз ця стратегія передбачає зменшення частки вугілля у виробництві електроенергії в країні з 75% до 37-56% до 2030 року та 11-28% до 2040 року. Раніше Польща очікувала, що частка вугілля складе 56-60% у 2030 році та 28% у 2040 році. Тенденція до збільшення витрат на вугільних електростанціях робить їх менш конкурентоспроможними щодо більш чистих альтернатив, таких як газ.

Відбулося перше засідання підписантів Меморандуму щодо розвитку біржі газу на базі УЕБ. 3 вересня відбулося перше засідання в рамках підписаного Меморандуму між Міністерством енергетики України, ЄБРР, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та Українською енергетичною біржею щодо розвитку біржі газу в Україні. Під час зустрічі були обговорені питання виконання подальших тактичних цілей, розглянуто покроковий план дій та надано звіт щодо поточних результатів та найближчих планів щодо запуску стандартизованого короткострокового ринку газу. Також обговорювалися питання щодо поширення напрацювань з розвитку біржі і на інші напрямки діяльності УЕБ, відкриття нових ринків пов’язаних з екологізацією.