16-20 липня 2018 р.

Основною характеристикою цін на європейських хабах поточного тижня можна назвати стабільність. Лише по довгострокових контрактах вони дещо знизились. Обсяги торгів зросли порівняно з минулим тижнем.

На українському ринку спостерігалось пожвавлення торгівлі, особливо активними були торги на Українській енергетичній біржі, де тижневий обсяг продажу досягнув 6,25 млн. куб. м. газу.

Український ринок

Українська енергетична біржа: Цього тижня торги були рекордно активними. Всього проведено шість торгових сесій. Середньозважена ціна була сформована на чотирьох торгових сесіях. Два трейдери та чотири газовидобувні компанії виставили на продаж ресурси серпня та липня, хоча більш активно торгувались за ресурс серпня.

Тижневий обсяг виставленого на торги газу становив 20 млн. куб. м., що на третину більше, ніж минулого тижня. З них було продано 6,25 млн. куб. м. Слід зазначити, що половина обсягу продажу припадає на торги середи, 18 червня. Цього дня ПАТ «Укрнафта» реалізувала 2 млн. куб. м. газу, СП «Полтавська газонафтова компанія» - 850 тис. куб. м., а ТОВ «СГС» («Гео-Альянс) - 250 тис. куб. м. газу. За результатами торгів сформувалась середньозважена ціна 9 754,27 грн. за тисячу кубічних метрів газу.

Таким чином, за торговий тиждень 16-20 липня на біржі сформовано наступні середньозважені ціни: 9571,02 грн./тис. куб. м. з ПДВ за ресурс липня та 9757,19 грн./тис. куб. м. з ПДВ за ресурс серпня.

Публічні закупівлі: Протягом тижня було проведено 12 тендерів на закупівлю природного газу, на яких продано 2,5 мільйонів кубічних метрів газу. Абсолютним лідером тижня став Морський торгівельний порт «Южний», який розмістив пропозицію щодо закупівлі 1,75 млн. м. куб. газу по ціні 11500 грн., а придбав за 7320 грн. за тис. куб. м. у компанії ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ». Більшість державних установ, все ж, закуповували газ по ціні близько 8500 грн. за тис. куб. м. Загалом ціна досягла значення 9800 грн. за тис. куб. м. з постачанням в зимні місяці 2018-2019 рр.

Слід зазначити, що ціни на майданчику ProZorro не завжди є реальними цінами поставки товару. Часто після проведення тендеру учасники підписують велику кількість додаткових угод на їх підвищення ціни газу.

НАК «Нафтогаз України» оприлюднила новий прейскурант цін чинний з 1 серпня 2018 року. Так ціни на продаж/постачання Компанією природного газу, що не підпадає під дію ПСО знову суттєво подорожчали. Тепер промислові споживачі та інші суб’єкти господарської діяльності, які не підпадають під дію ПСО купуватимуть газ по 11 083,20 грн./тис. куб. м. з ПДВ на умовах післяоплати (така ж ціна для інших покупців, що діятимуть на умовах договору та місячні обсяги яких не регульовані, або не перевищують 50 тис. куб. м.) та 10 130,40 грн./тис. куб. м. з ПДВ на умовах передоплати. Нагадаємо, що попередні ціни були на рівні 10 893,60 грн./тис. куб. м. з ПДВ та 9952,80 грн./тис. куб. м. з ПДВ відповідно.

Ціни АТ «Укртрансгазу» не змінилися порівняно з минулим періодом.

Порівняння цін на природний газ за 2018 рікНа рисунку вище можемо бачити умовний коридор цін, в межах якого різні категорії споживачів отримували газ у 2018 році: від 7000 грн. за тис. куб. м. для населення, до 12500 грн. за тис. куб. м. (ціна, яка за моніторингом НКРЕКП є максимальною роздрібною ціною для підприємств). Слід зазначити, що на даний час ціна Української енергетичної біржі є найнижчою із приведених варіантів для закупівлі газу підприємствами.

Європейський ринок

Спотові ціни на європейських хабах дещо зменшились порівняно з минулим тижнем, але протягом тижня залишались стабільними. Більше того, на ключових хабах вони мали майже ідентичні та характеризуються незначним коливанням цін (наприклад, на NBP, TTF, Gaspool і NCG середня ціна тижня склала 270-273$ за 1 тис. м. куб.). Ціни на поставку наступного місяця дещо знизились (в середньому на 4$), так само, як і на поставку у більш тривалих періодах на деяких хабах (наприклад, ТТF і Gaspool). Таким чином, маємо ситуацію, коли ціни серпня є досить низькими і їх значення поступово зростає у наступному кварталі та взимку.

Обсяги торгів на ключових європейських хабах збільшились порівняно з минулим тижнем, що може бути пов’язано з незначним зниженням ціни. Наприклад на ТТF і NCG обсяги торгівлі газом на умовах «спот» зросли на 10 % порівняно з минулим тижнем.

Ціни ключових європейських хабів на природний газ у доларах за 1 тис. куб. метрів наведені в наступній таблиці:Із даної таблиці можна зробити висновок, що є тенденція зростання ціни у довгостроковому періоді в середньому до 10$ від поточного значення.
Найвищі і поступово зростаючі котирування серед європейських хабів історично спостерігаються на TGE. Ціна газу із поставкою наступного кварталу на польському хабі перетнула відмітку 300 дол. за 1 тис. куб. метрів.

Цікаве за тиждень. Світові тенденції

Світовий газовий трейдер АОТ Energy вийшов на торги Української енергетичної біржі. В компанії заявляють, що розглядають торгівлю на ТБ «УЕБ» як зручний спосіб охватити більш широку аудиторію учасників ринку природного газу та запропонувати їм співпрацю на прозорому і безпечному майданчику біржі, яка має зіграти центральну роль у зближенні українського ринку з європейськими практиками та нормами. АОТ Energy Ukraine вже три рокі працює в Україні та нині запрошує всіх зацікавлених у співпраці з компанією долучатися до торгів на Українській енергетичній біржі.

НАК «Нафтогаз» у 2017 році отримав рекордний чистий прибуток у розмірі 39,4 млрд. грн. НАК «Нафтогаз» оприлюднила річний звіт за підсумками 2017 року під назвою: «Історична перемога та початок трансформації». Голова правління Андрій Коболєв прокоментував підсумки року таким чином: «Головна подія 2017-2018 років – це завершення судового циклу у Стокгольмському арбітражі та історична перемога над Газпромом». Чистий прибуток склав 39,4 млрд. грн., хоча без позитивного ефекту від арбітражу по транзиту газу, компанія понесла б чистий збиток у розмірі 7,4 млрд. грн.


Доходи групи НАК «Нафтогаз» минулого року склали 227,5 млрд. грн., найбільша частка з яких припадає на газовий бізнес – 39%.

Північний потік–2. Тема газу на зустрічі президентів США та Росії в Хельсинки.

Тема України на зустрічі звучала лише в контексті газових відносин. Путін заявив, що Росія готова зберегти і продовжити транзит газу через Україну 2019 року, коли дія поточного договору закінчиться. Але додав: «… у випадку врегулювання газового протистояння в Стокгольському арбітражі». Хоча, як відомо, суд вже виніс рішення на користь України.

Дональд Трамп критикував Північний потік-2 не через прихильність до України, а із суто економічних причин: Росія, на його думку, постачає багато газу в Європу і виступає конкурентом США в даному питанні.

Більше того, в Конгрес США внесено законопроект про санкції проти «Північного потоку-2». Сенатор США вважає, що Німеччина має купувати менше газу в Росії. «Такі країни, як Німеччина, повинні скоротити обсяги природного газу, який вони купують у Росії, а не підвищувати його», − заявив Джон Баррасо, сенатор-республіканець у середу, 18 липня.