Минулого тижня ціни природного газу у Європі різко впали на фоні коливань ринку нафти. Так, ціни в Україні перетнули позначку в 3000 грн. в сторону зниження. Наразі питання чи досягнули ціни «дна», чи можливим є подальше зниження, залишається відкритим.


Український ринок газу минулого тижня «лихоманило». Активність на УЕБ була високою, як у позиціях на купівлю ресурсу, так і на продаж. У зв’язку з низькими цінами продавці намагались продати природний газ, побоюючись подальшого зниження, а покупці – купити, скориставшись різким падінням ціни.

Загалом ініціаторами тогів були 10 компаній, серед них були активними компанії, які не є постійними учасниками аукціонів. Так, на продаж пропонували природний газ Нафтогаз Трейдинг, Крафт Енерджі, Де Трейдинг тощо, на купівлю – Укрспирт, Укравтогаз, Нафтогаз Трейдинг, Укргазздобич тощо. Стартові ціни суттєво знизились, як і ціни продажу, порівняно з попереднім тижнем.Так, середня стартова ціна ресурсу квітня складала 3381 грн., травня – 3348 грн., червня – 3650 грн., ресурсу в ПСГ – 3419 грн. за тис. куб. м. Протягом тижня стартові ціни також знижувались. Так, середня стартова ціна у п’ятницю порівняно з понеділком була нижча на 6% для ресурсу квітня, на 9% для ресурсу в ПСГ та 11% - для ресурсу травня.
Більш успішними по реалізації були позиції на закупівлю природного газу. Наприклад, Укравтогаз та Укрспирт закупили загалом 6,19 млн. куб. м. ресурсу травня за цінами відповідно 2988 та 2996 грн. за тис. куб. м.

Нафтогаз Трейдинг ініціював позиції як на продаж, так і на закупівлю природного газу, проте результативними були позиції лише на продаж. Компанія реалізувала в п’ятницю 2400 тис. куб. м. ресурсу в ПСГ та 200 тис. куб. м. ресурсу травня.
Таким чином, біржові котирування ресурсу квітня станом на п’ятницю становлять 3274 грн., травня – 3100 грн. та ресурсу в ПСГ – 3106 грн. за тис. куб. м.


Разом із різким падінням цін нафти в понеділок продовжували та посилили зниження ціни природного газу. Так, наприклад, 24 квітня котирування «день наперед» на TTF 5,8 євро/Мвт-год, що нижче за показник минулого тижня на 14%. При переведенні у частіше використовувані в Україні одиниці розрахунку ціни, бачимо, що ціни на різних хабах становили від 66 до 96 дол./тис. куб. м.

Ціни контрактів з поставкою у відповідний строк, дол/тис. м. куб, 24 квітня


Ціни знижуються під впливом перепостачання, зменшення споживання, нестабільності ринків супутніх енергоресурсів та ін.
Котирування нафти WTI у понеділок досягнули від’ємних значень в основному через те, що за умов перевиробництва та обмеженого попиту нафту вже немає де зберігати. Також знизились котирування Brent, але не так критично. Станом на п’ятницю, 24 квітня, ціна нафти укріпилась, червневі ф’ючерси нафти Brent досягнули значення 22 дол./барель.


Аномально низькі ціни дозволяють імпортерам підтримувати високий рівень закупівель. Так, рівень імпорту минулого тижня становив близько 34,5 млн. куб. м. на добу. Суттєво зросли обсяги постачання з Угорщини і навіть перевищили обсяги із Словаччини, що не властиво було раніше для структури імпорту в Україну. Слід зазначити, що обсяги імпорту з Польщі можуть включати обсяги віртуального реверсу, який став доступним учасникам ринку з початку 2020 року.

Внутрішній видобуток дещо зріс порівняно із початком квітня – на 0,5-1 млн. куб. м. Але довгострокові стимули до зростання видобутку українськими компаніями відсутні на даний момент.

Відбір з підземних сховищ був відсутнім (або несуттєвим порівняно з іншими показниками), що можна пояснити закінченням зимового сезону. Відтепер Україна перейшла до сезону закачування в ПСГ. Так, станом на 22 квітня у ПСГ знаходилось 16,28 млрд. куб. м. природного газу.


Минулого тижня було проведено порівняно невелику кількість тендерів - приблизно 16 тендерних процедур, що пов’язано із закінченням опалювального періоду та коротким робочим тижнем. Загалом реалізовано близько 4 млн. куб. м. природного газу на суму 12 млн. грн. Найбільший контракт отримала компанія Кастум. Вона поставить Виноградівській районній раді 1,73 млн. куб. м. природного газу за початковою ціною 2,79 грн./куб. м. Ціни коливалися у діапазоні від 2,79 до 3,90 грн. за куб. м. Середня ціна склала 3,3 грн. за куб. м.Британія стала найдешевшим світовим ринком газу на цьому тижні після того, як ціни контрактів на наступний місяць впали нижче американських цін на Генрі Хабі вперше за останнє десятиліття. Востаннє це відбулося десять років тому після глобальної фінансової кризи 2007/08.Ціна американського Генрі Хаба, як правило, вважається мінімальною для європейських цін на газ. Падіння газу у Великобританії нижче ціни в США зробило його не тільки найдешевшим в Європі, але і в усьому світі. "Сьогодні з’явилося ще одне усвідомлення того, що на попит впливає глобальні фактори, існує занепокоєння з приводу другої хвилі COVID-19, і заходи соціального дистанціювання можуть тривати принаймні 12 місяців", - сказав Уейн Брайан, директор європейських газових досліджень у Refinitiv. У континентальній Європі ціни переважають за NBP. На травень контракт на NBP закрився в понеділок на рівні 1,72 долара за мільйон британських теплових одиниць, що на 0,20 доларів нижче, ніж у ф’ючерсі на Генрі Хабі, показали дані Refinitiv. Ще однією причиною низьких цін у Великобританії є тривале надходження вантажів скрапленого природного газу до Британії.

Покупці в Азії та Європі скасовують близько 20 вантажів СПГ з постачанням у червні. Скасування відбулося, коли пандемія коронавірусу зменшила попит на газ у всьому світі, а ціни на газ та СПГ знизилися до рекордно низьких показників. Більшість вантажів було скасовано з заводів компанії Cheniere Energy. Компанії, які скасували вантажі, включають енергетичні важковаговики, такі як Royal Dutch Shell, Total і BP, кілька європейських покупців, такі як Enel та Uniper та кілька азіатських компаній, сказали два джерела.

Російські компанії з видобутку нафти можуть почати спалювати сировину в рамках угоди ОПЕК+ по скороченню видобутку. Згідно з умовами угоди, з травня нафтовидобуток у РФ повинен скоротитися на 23%. На найменш рентабельних родовищах роботи будуть заморожені. «Лукойл» планує закрити декілька родовищ у Комі. В окремих випадках нафту «буде вигідніше добувати і спалювати», повідомив представник однієї з російських компаній. Також розглядається консервація цілих родовищ.

Газпром не дотримується положень Арбітражного суду в Стокгольмі. Польща повідомляє, що Газпром не виконав остаточного рішення Арбітражного суду в Стокгольмі у справі, порушеній PGNiG. Вирок, оголошений 30 березня 2020 року, про зміну формули ціноутворення для визначення ціни поставок за контрактом "Ямал". Так, Газпром не поважає рішення, винесене в результаті багаторічного арбітражу, і продовжує видавати рахунки на основі застарілої формули цін. Глава PGNiG повідомляв, що в чинному контракті формула ціни прив’язана до вартості нафти, але за рішенням арбітрів вона тепер буде набагато ближчою до ринкових котирувань.