У Європі ціни природного газу зберігали боковий тренд. На УЕБ активність учасників була дуже високою, проте низький попит не сприяв активному укладенню угод купівлі-продажу.

На УЕБ минулого тижня активність учасників була на високому рівні. Ініціаторами торгів виступали 11 компаній. Вони сформували 75 позицій на продаж/купівлю природного газу загальним стартовим обсягом 88 млн. куб. м. Здійснювалася торгівля ресурсами листопада, грудня та газом в ПСГ. Найбільшу увагу учасники приділяли ресурсу грудня, стартові ціни якого перебували в досить широкому діапазоні – від 5000 до 6500 грн./тис. куб. м. Зростаюча динаміка зміни цін протягом тижня ледве простежувалась.

Результативними були торги на продаж ресурсу: за підсумками тижня реалізовано 2,45 млн. куб. м. ресурсу грудня та 4,5 млн. куб. м. ресурсу в ПСГ. Протягом торгових сесій ціна або знижувалась, або дорівнювала стартовій. Декілька компаній виставляли заявки на закупівлю ресурсу грудня та ПСГ за досить привабливими стартовими цінами, проте низький попит не дозволив сформувати середньозважену ціну продажу.

Таким чином, тиждень на Українській енергетичній біржі завершений наступними біржовими котируваннями: 5320 грн./тис. куб. м. на ресурс грудня та 5202 грн. за тис. куб. м. на ресурс в ПСГ.


Минулого тижня спотові ціни зросли в середньому на 5,3% порівняно з показником тиждень назад, що є не суттєво. Котирування на наступний місяць та квартал збільшилися на 1,5% та 2%. Спотові ціни у Європі становили близько 189 дол./ тис. куб. м., контракти на місяць наперед були на 1,5% дорожчими, квартал наперед майже на 9,5%, сезон наперед – на 3,1% дорожчими від поточних спотових цін. Загалом протягом минулого тижня спостерігалась незначне підвищення ціни природного газу у Європі. Очікується, що поточного тижня температура в Європі продовжить знижуватися, що стимулюватиме попит на опалення та незначне подальше зростання.


Імпорт природного газу за минулий тиждень становив близько 21 млн. куб. м., що вдвічі менше рівня внутрішнього видобутку – 55,9 млн. куб. м. Таким чином, зараз внутрішній видобуток є основним джерелом надходження газу для споживання. На інші основні показники ГТС України суттєво вплинули погодні умови. Споживання збільшилося на 23%, та складало 115 млн. куб. м./день. Відбір з ПСГ склав 38,5 млн. куб. м./ день, що на 52,5 % більше ніж минулого тижня. Розподілені потужності становили 16,84 млн. куб. м і склали лише 25 % від технічних. За обсягом вільних потужностей лідирує пункт пропуску на кордоні з Словаччиною – 28,6 млн.куб.м./день. Станом на 20 листопада у ПСГ знаходиться 21,39 млрд. куб. м. природного газу, що на 0,4 млрд куб. м. менше, ніж за період найбільшого наповнення ПСГ.У формі аукціонів було проведено 55 тендерних процедур. Загалом реалізовано майже 5 млн. куб. м. природного газу на суму 29,9 млн. грн. Найбільший контракт отримала компанія Дніпропетровськгаз збут. Вона поставить відділу освіти Верхньодніпровської районної держадміністрації 525 тис. куб. м. природного газу за початковою ціною 5,75 грн./куб. м. Ціни коливалися у діапазоні від 3,70 до 9,27 грн. за куб. м. Середня ціна склала 4,91 грн. за куб. м. Були наявні неринкові пропозиції цін – наприклад, 9,27 грн. за куб. м.Нафтогаз України отримав від російського Газпрому офіційну пропозицію щодо транзиту газу територією України у 2020 році. У пропозиції Газпрому зазначено, що необхідними умовами продовження діючого контракту або укладення нового договору є відмова обох сторін від усіх взаємних претензій в міжнародному арбітражі та припинення всіх судових розглядів. Також Газпром чекає на позицію української сторони щодо її готовності безпосередньо закуповувати російський газ до 2020 року. Олексій Оржель заявив, що пропозиція російського Газпрому про продовження терміну дії існуючого контракту на транзит газу або укладанні нового терміном на 1 рік з відмовою обох сторін від всіх взаємних претензій в міжнародному арбітражі є неприйнятною.

Турецький потік у Європі замовлено на повну потужність з осені 2021 року. Оператор газотранспортної системи Болгарії «Булгартрансгаз» опублікував інформацію про заброньовані і вільні потужності на 2019-2020 газові роки і 2020-2039 газові роки. Поставки газу з Турецького потоку в Болгарію розпочнуться 1 січня наступного року. Через нову точку входу «Странджа2 - Малкочлар» планують щодоби подавати в країну 27,5 млн. куб. м. (10 млрд. куб. м. на рік). Цих обсягів буде достатньо, щоб забезпечити контрактні поставки Газпрому в Болгарію і через цю країну в Грецію, Македонію і Румунію. На повну потужність продовження Турецького потоку через Болгарію до Сербії запрацює лише з 1 жовтня 2021 року. З цього дня заброньовані потужності подачі російського газу в Болгарію з Туреччини збільшуються майже в два рази - до 48 млн. куб. м. на добу (17,7 млрд. кубометрів на рік).

Запуск біржової торгівлі природним газом у Болгарії планується на початок 2020 року. Balkan Gas Hub EAD, створена в січні цього року, домовилася з Trayport щодо впровадження системи біржової торгівлі. «Balkan Gas Hub буде консультуватися з учасниками ринку та болгарським [регулятором], ми будемо працювати над початком торгівлі у 2020 році», - йдеться у повідомленні.