13-17 серпня 2018 р.

Спотові та строкові ціни природного газу протягом тижня на ключових хабах значно зростали у два етапи. Ціна газу на українському ринку продовжує підніматись вище 10000 грн. відповідно європейським тенденціям. На Українській енергетичній біржі спостерігалась висока активність торгівлі ресурсом серпня і, особливо, вересня.

Український ринок

Українська енергетична біржа: Цього тижня спостерігалась надзвичайна активність на біржовому ринку. Учасники торгувались за обсяги серпня і, особливо, вересня. Також була зафіксована перша пропозиція з реалізації ресурсу IV кварталу 2018 року від ТАС ЕНЕРГІЯ КРАЇНИ.

За торговий тиждень було проведено 6 торгових сесій, в яких виставлено на продаж 16,85 млн. м. куб. природного газу. Минулого тижня ціна пропозиції перетнула межу 10000 грн., зараз вона продовжує зростати. Таким чином, була сформована середньозважена ціна ресурсу вересня у розмірі 10444,85 грн. за м. куб., серпня - у розмірі 9771,16 грн. за тис. м. куб.На рисунку вище можемо бачити, що ціна пропозиції природного газу є значно більшою за ціну продажу, а різниця між ними поступово збільшується. Останнім часом постачальники формують досить високу стартову ціну, яку споживач ще не сприймає і не готовий за нею придбавати газ. Відповідно, успішніше реалізовуються пропозиції видобувних компаній (а не трейдерів), ціна яких є нижчою від середнього показника.Щодо обсягів реалізації природного газу, то учасники завершують торгівлю ресурсом серпня та розпочинають активну торгівлю ресурсом вересня, ціна якого протягом тижня зросла на 167 грн.

Публічні закупівлі: Протягом тижня заплановано проведення близько двадцяти аукціонів із закупівлі природного газу, але безліч з них були відмінені та оскаржені. 16 серпня АТ "Укртрансгаз" з метою оцінювання ринку малоцінових пропозицій, оголосив в системі ProZorro три не великі за обсягом тендери на постачання природного газу обсягами 20, 20 і 50 млн куб. м із загальною очікуваною вартістю 819 млн. грн. При цьому очікувана ціна за тисячу кубічних метрів складає 9100 грн. без ПДВ, коли на минулому тижні торги стартували з 8700 грн. за тисячу кубічних метрів. Як і минулого разу, ціна по місяцях постачання буде коригуватися на зміну ціни на хабі NCG та курс євро. Кінцевий строк подання тендерних пропозицій 17 вересня. Всі три аукціони стартують 23 жовтня 2018. Строк поставки газу розрахований з 1 жовтня 2018 по 31 квітня 2019 року.

Інших завершених тендерів було близько п’ятнадцяти, загальний обсяг реалізації склав 830 тис. м. куб газу, при цьому найбільший обсяг тендеру склав лише 139 тис. м. куб. Ціна продажу досягла значення 9340 грн. за м. куб. газу.

НАК "Нафтогаз": Ціни на газ для промислових споживачів складають 11 083,20 грн./тис. куб. м. з ПДВ на умовах післяоплати та 10 130,40 грн./тис. куб. м. з ПДВ на умовах передоплати.

АТ "Укртрансгаз": Оператор ГТС нещодавно оприлюднив інформацію щодо тарифів з 16 серпня по 15 вересня. Базова ціна для розрахунків забезпечення і вартості балансування за липень не змінилась і складає 10 614,54 грн.На графіку вище можемо бачити, що останнім часом існує тенденція помірного зростання цін на газ усіх проаналізованих джерел.

Європейський ринок

Ціни ключових європейських хабів значно зросли протягом тижня. Наприклад, середні спотові ціни зросли на 10 доларів порівняно з минулим тижнем, ціна газу з поставкою наступного місяця – на 12 доларів. Найбільше протягом тижня "лихоманило" ціни на хабах NBP, TTF, NCG.

Спотові ціни на ключових хабах піднялися на 3-4 % ще в понеділок, 13 серпня. Тоді працівники трьох нафтогазових платформ у Північному морі почали 12-годинний страйк. Видобуток газу був заблокований, а він складає близько 10 % від загального обсягу видобутку газу Великої Британії.

В кінці тижня була зафіксована друга хвиля підняття цін (в середньому на 3 %) через зниження постачання газу з Норвегії. Там відбулось декілька незапланованих відключень на газових родовищах. Тим більше, у п’ятницю робота нафтогазового родовища Troll буде зупинена до 2 вересня у зв’язку з плановим технічним обслуговуванням. А заплановані зменшення поставок газу часто є причиною передчасного зростання цін. Таким чином, підвищення цін на хабах є наслідком скорочення пропозиції природного газу на ринку.

Ціни ключових європейських хабів на природний газ у доларах за 1 тис. куб. метрів наведені в наступній таблиці:У таблиці можемо бачити, що межу в 300 доларів за 1000 м. куб. на строкові контракти перетнув, крім історично дорогого польського хабу, NBP. Наближаються до неї також інші хаби. Також слід зазначити, що ціни на природний газ традиційно підвищуються в наближенні до зими.

Цікаве за тиждень. Світові тенденції

В липні споживання газу в Україні знизилося на 1,4%.

В липні 2018р споживання природного газу в Україні склало 1 276 млн. куб м, що на 17 млн. куб. м. (1,4%) менше ніж у липні 2017 р. В структурі споживання природного газу 50% припадає на промисловість (переважно металургія та енергетика), 29% на внутрішньо-технологічні витрати (ВТВ) газотранспортних і видобувних компаній, ще 21% на домогосподарства, ТКЕ та бюджетні організації.

Місія Міжнародного валютного фонду відвідає Київ у період з 6 по 19 вересня 2018 року. Крім іншого, будуть обговорювати питання підвищення ціни газу.
Раніше МВФ вимагав, щоб газ для населення відпускали за ціною імпортного паритету (вартість на німецькому хабі). Якщо слідувати цій вимозі, газ повинен подорожчати приблизно на 60% і коштувати буде більше 11 тис. грн. Український уряд хоче знайти компромісний варіант вирішення даного питання.