Протягом останніх двох тижнів учасники були досить активними у торгівлі на УЕБ: обсяги торгів зросли, по цінах також спостерігався тренд на підвищення.


Ініціаторами протягом минулих двох тижнів було 13 компаній. Серед них представлені видобувні компанії, трейдери, великі споживачі, постачальники природного газу. Загалом учасники сформували 138 стартових позицій загальним обсягом більше 120 млн. куб. м. природного газу.


Загалом учасники фокусувались на торгівлі природним газом у ПСГ та ресурсом вересня. Хоча окремі компанії формували стартові позиції по всіх чотирьох торгуємих ресурсах. Було сформовано стартові позиції як на купівлю, так і на продаж ресурсів.


Тенденція по цінах була зростаючою, але не такою вираженою, як на європейських ринках. Найдешевше ініціатори оцінювали ресурс серпня (4303 грн.) та ресурс вересня (4310 грн.). На рівень дорожчим був ресурс в ПСГ (4403 грн.), за рахунок витрат, пов’язаних із зберіганням газу, та комбінації в ресурсі різних місяців передачі газу. Суттєво дорожчим був ресурс жовтня (5400 грн. за тис. куб. м. з ПДВ). З 27 серпня ресурс серпня вже не торгувався.
Загалом протягом двох тижнів реалізовано 49,95 млн. куб. м. природного газу, серед якого 5,57 млн. куб. м. ресурсу серпня, 27,05 млн. куб. м. ресурсу ПСГ та 17,33 млн. куб. м. ресурсу вересня.


Вдалося реалізувати природний газ чотирьом компаніям та двом – закупити (з боку ініціатора торгів). Таким чином, станом на 28 серпня сформовано наступні котирування: 4441,20 грн. за тис. куб. м. на ресурс серпня, 4540,12 грн. за тис. куб. м. за ресурс вересня.


Ціни європейських хабів значно зросли порівняно з попередніми періодами. На нідерландському хабі TTF котирування станом на 27 серпня становили 8,83 євро/Мвт-год, що рівнозначно ціні 110 дол. за тис. куб. м. На інших хабах спотова ціна була вищою – до 136 дол. Контракти на місяць наперед були на 9% дорожчими, квартал наперед - на 37%, сезон наперед – на 43% дорожчими від поточних спотових цін. Станом на п’ятницю, 28 серпня, вартість жовтневих ф’ючерсів на нафту Brent становить 45,10 дол. за барель.


З приближенням холодних місяців попит на природний газ для опалення зазвичай збільшує загальний попит на природний газ і спричинює тиск на ціни. Звичайно, цього року є проблема з надлишком пропозиції. Залишаються ще 2 місяці для закачування газу, але є ймовірність, що рівень наповнення сховищ буде скорочуватись.

Ціни контрактів з поставкою у відповідний строк, дол/тис. м. куб, 27/08/2020Показники балансу газу протягом двох минулих тижнів були рекордно високими. Наприклад, середньоденний обсяг імпорту з країн Європи складав 109 млн. куб. м. Приміром у кінці серпня минулого року імпорт був майже вдвічі меншим. При цьому рівень внутрішнього видобутку істотно не змінився за рік та складав близько 55 млн. куб. м. на добу. Словацький маршрут залишався основним для імпорту газу і склав близько 80% потоків щоденно.
Закачування в підземні сховища теж знаходилось на стабільно високому рівні. Так, обсяг закачування 26 серпня склав 109 млн. куб. м. Таким чином, у сховищах уже накопичено більше 25 млрд. куб. м. природного газу, тобто більше 80% проектної потужності сховищ вже заповнено.Для забезпечення потреб функціонування газотранспортної системи ОГТСУ закуповує природний газ на Prozorro. Цього разу Нафтогаз України було визначено одним з переможців аукціону на постачання 260 млн. куб. м. природного газу, а ЕРУ ТРЕЙДІНГ – на постачання 65 млн. куб. м. без ПДВ.


Крім того було проведено приблизно більше 25 тендерних процедур. Загалом реалізовано майже 10 млн. куб. м. природного газу на суму 35 млн. грн. Найбільший контракт отримала компанія ТЕК. Вона поставить Національному Банку України 7,09 млн. куб. м. природного газу за початковою ціною 3,47 грн./куб. м. Ціни коливалися у діапазоні від 2,70 до 4,86 грн. за куб. м. Середня ціна склала 3,28 грн. за куб. м.Україна вперше транспортувала газ з Греції через Болгарію та Румунію. Оператор ГТС України вперше здійснив транспортування газу з трансбалканського напрямку в Україну. Реверсне транспортування газу відбулося з Греції через ГТС Болгарії та Румунії в Україну на замовлення компанії ЕРУ Трейдинг, повідомили в ОГТСУ. Технічно і юридично таке транспортування було можливе з 1 січня 2020 року, проте на практиці тільки зараз українські трейдери скористалися таким сервісом.

НКРЕКП підвищила відповідальність за небаланси на ринку газу і затвердила зміни до Кодексу газотранспортної системи. Відповідне рішення було прийнято на засіданні регулятора. Також затверджено Кодекс газорозподільних систем, що передбачає зниження допустимого розміру відхилення небалансів для замовників послуг транспортування газу.Згідно з документом, розмір допустимого відхилення для замовників послуг транспортування (толеранс) знижений з 10% до 3%, а для замовників послуг транспортування, які є операторами ГРС, – з 15% до 7,5%. Крім цього, пропонується диференційований підхід до визначення розмірів допустимого відхилення в залежності від обсягів небалансу.Так, у разі небалансів від 3% до 5% включно (для операторів газорозподільної системи від 7,5% до 15% (включно) пропонується застосовувати величину коригування в розмірі 10%; і в разі небалансів понад 5% (для операторів газорозподільної системи більш ніж на 15%) пропонується застосовувати величину коригування в розмірі 20%. Оператор ГТС України підтримав рішення НКРЕКП щодо заохочення учасників ринку газу самостійно збалансовувати свої портфоліо.