Минулі два тижні компанії збільшили свою присутність на УЕБ. Відбулась переорієнтація торгівлі з ресурсу вересня на ресурс жовтня. У цінах спостерігався легкий зростаючий тренд.


Протягом минулих двох тижнів 19 компаній-ініціаторів торгів сформували 234 стартові позиції з продажу чи купівлі природного газу. Було запропоновано до торгівлі широкий спектр ресурсів: вересня, жовтня, листопада, ПСГ та двох наступних кварталів. Порівняно з попередніми періодами, зменшилась активність торгівлі газом в ПСГ та ресурсом вересня на користь жовтня. Природний газ намагались продати 15 компаній, серед яких і видобувні підприємства (ПГНК, Укрнафтобуріння, Українська бурова компанія), трейдери, постачальники природного газу. Проте, у звязку з обмеженим попитом, природний газ було досить важко реалізувати.
Загалом найдешевше з місячних продуктів ініціатори торгів оцінювали ресурс вересня (5369 грн.), а найдорожче – ресурс першого кварталу 2021 року (7020 грн.). Протягом двох тижнів ціни ресурсів вересня, жовтня та ПСГ знаходились в одному ціновому діапазоні – близько 5500 грн. за тис. куб. м., стартові ціни інших ресурсів, що припадають вже на зимовий сезон, учасники оцінювали дорожче і по них спостерігались виражені коливання цін.


Загалом реалізовано 27 млн. куб. м. природного газу, з яких 50% - газ в ПСГ, 42% - ресурс жовтня. У цінах спостерігався зростаючий тренд. Так, станом на 25 вересня сформувались біржові котирування ресурсу вересня на рівні 5556 грн., жовтня – 5600 грн. з ПДВ. за тис. куб .м.


Ціни європейских хабів прискорили темп зростання. На нідерландському хабі TTF котирування станом на 24 вересня становили 11,689 євро/МВт-год., що рівнозначно 146 дол. за тис. куб м. На інших хабах спотова ціна була вищою - до 156 дол. Контракти на місяць наперед виявилися на 2% дешевше, квартал наперед - на 9% дорожчими, сезон наперед - на 13% дорожчими від поточних спотових цін. У порівнянні з попередніми періодами, відношення форвардних цін до поточних спотових стало меншим. Ціни на нафту відновили свій зріст - станом на 25 вересня, вартість ф’ючерсів Brent на листопад становить 41,87 дол. за барель.


Ціни контрактів з поставкою у відповідний строк, дол/тис. м. куб, 24/09/2020


З приближенням холодних місяців попит на природний газ для опалення зазвичай збільшує загальний попит на природний газ і спричинює тиск на ціни. На даний час попит в ЄС на газ цієї зими має головний невідомий елемент: як співробітники та роботодавці в Європі врівноважуватимуть ризики та вигоди від роботи вдома проти роботи в офісі. Попит на опалення житла може бути набагато вищим, за інших рівних умов, ніж минулого року, коли побутові котли більшу частину дня були неактивними. У Великобританії, яка має високий рівень газопроникності в побуті, літній попит зазвичай становить близько половини зимового попиту.


Показники балансу відновлюють свій рівень внаслідок успішного завершення планового ремонту в точці Будніце, Словаччина. У порівнянні з 14 вересня, імпорт 24 вересня підвищився на 8%. Загалом протягом поточного періоду середньоденний показник імпорту складав 75 млн. куб. м. природного газу. Словацький маршрут залишається основним для імпорту газу, забезпечивши 77% потоків.
Показник внутрішнього видобутку дещо знизився і складав близько 54,5 млн. куб. м. щодня. Станом на 9 вересня загальний обсяг природного газу в підземних сховищах України сягнув позначки у 27,6 млрд. куб. м., що є рекордним показником за останні роки.
За останні два тижні було проведено 38 тендерів із закупівлі природного газу бюджетними установами. Загалом закуплено 4,55 млн. куб. м. природного газу на суму 20,2 млн. грн. Найбільший контракт отримала компанія ЄГАЗ. Вона поставить Укрпошті 1 млн. куб. м. природного газу за початковою ціною 5 грн./куб. м. Ціни коливалися у діапазоні від 3,46 до 5,76 грн. за куб. м. Середня ціна склала 4,41 грн. за куб. м.


Для забезпечення потреб функціонування газотранспортної системи ОГТСУ закуповує природний газ на Prozorro. Цього разу ЕРУ ТРЕЙДІНГ було визначено одним з переможців аукціонів на постачання 692 млн. куб. м. природного газу, а Нафтогаз України – на постачання 1278 млн. куб. м. Загальна вартість проведених закупівель складає 6,75 млрд. грн. без ПДВ.ОГТСУ завершив ремонт на газогоні біля кордону зі Словаччиною і починає приймати заявки від трейдерів на транспортування газу зі Словаччини до України через ГВС Будінце в повному обсязі. За словами ОГТСУ, вже на 22 вересня приймаються заявки від імпортерів на транспортування газу зі Словаччини до України через ГВС «Будінце» в повному обсязі. Внаслідок планового ремонту, імпорт газу через Будінце було припинено з 1 по 21 вересня 2020 р. До даного ремонту була прикута увага як українських, так і міжнародних трейдерів, оскільки Будінце є єдиним маршрутом гарантованих поставок газу з країн ЄС в Україну. Спочатку ремонт планували здійснювати протягом 11 серпня – 30 вересня 2020 р. Проте, на прохання трейдерів, а також враховуючи те, що ОГТСУ та Eustream (словацький оператор ГТС) не змогли домовитися про об’єднання точок «Будінце» та «Вельке Капушани» в єдину віртуальну точку з’єднання, ОГТСУ скоротило термін ремонту до трьох тижнів.

Газпром замовив додаткові потужності для транзиту газу українською ГТС. ПАТ «Газпром» (Росія) потребує додаткових потужностей для транспортування природного газу українською ГТС у Європу в жовтні. Аукціон з розподілу потужностей відбувся 21 вересня 2020 року на платформах RBP (Угорщина) та GSA (Польща). Послуги з організації транзиту будуть оплачені Газпромом додатково до основного транзитного договору. Відповідно до поточного контракту, Росія платить Україні за транзит 65 млрд. м. куб. газу через свою територію в цьому році, незалежно від того, скільки газу фактично транспортується. 34,8 млрд. куб. м. російського газу пройшло через Україну в Європу в січні-серпні цього року , що на 42% менше, ніж роком раніше, що відображає різке зниження продажів Газпрому, спричинене Covid-19 та іншими факторами.

Оператор ГТС зможе здійснювати закупівлі природного газу на Українській енергетичній біржі. Верховна Рада України прийняла за основу проєкт закону №3176 про внесення змін до закону «Про публічні закупівлі» щодо закупівлі природного газу. Прийняття законопроєкту в цілому дозволить Оператору ГТС здійснювати торгівлю короткостроковими стандартизованими продуктами на платформі УЕБ. Законодавча ініціатива дозволить значно підвищити ліквідність українського ринку газу та сприятиме розвитку конкуренції. Долучення до біржових торгів Оператора ГТС також дозволить сформувати об’єктивну ринкову основу для визначення маржинальних цін придбання та продажу, що допоможе вирішити існуючі проблеми, пов’язані з небалансами на ринку.