09 – 13 липня 2018 р.

Ціна природного газу протягом тижня демонструвала чітку тенденцію до зниження на всіх європейських хабах. Обсяги торгів залишались на рівні минулого періоду.

На українському ринку спостерігалось пожвавлення торгівлі (на ТБ "Українська енергетична біржа" та на платформі публічних закупівель ProZorro). Ціна природного газу на ресурс липня зросла не так помітно як на ресурс серпня.

Український ринок

Українська енергетична біржа: Цього тижня учасники біржі активно торгувались за ресурс липня, а також розпочались торги за ресурс серпня. Загалом проведено 3 торгові сесії 10, 11 та 12 липня.

Тижневий обсяг виставленого на торги газу становив майже 15 млн. куб. м., що у 5 р. більше, ніж минулого періоду.

За підсумками тижня сформувались наступні середньозважені ціни: 9747,92 грн. за тис. куб. м. ресурсу липня та 9740 грн. за тис. куб. м. ресурсу серпня.

Цікаво, що третина обсягу природного газу, виставленого на торги протягом тижня, припадає на ТОВ "Інвестпромгаз", яка єдина виступила з пропозицією закупівлі (а не продажу) 5 млн. куб. метрів газу. Дана компанія входить до "Агропромислового холдингу "Астарта", який працює у сфері цукрового та сільськогосподарського виробництва.

Публічні закупівлі: Протягом тижня було проведено 13 тендерів на закупівлю природного газу, на яких продано більше 2 мільйонів кубічних метрів газу. Переважну більшість ініціаторів тендерів складали відділи освіти районних держадміністрацій, які закупляли природний газ для підготовки до наступного опалювального сезону. Середня ціна закупівель природного газу на ProZorro досягла значення 9789 грн. за тис. куб. метрів.

Ціни АТ «Укртрансгазу» та НАК «Нафтогазу» не змінилися порівняно з минулим періодом.Ціни на українському ринку не повторили тенденцію зниження на європейських ринках, а навпаки зростали. Експерти пов’язують це з нестабільністю ринково-політичної ситуації навколо запуску ринку добового балансування з 1 серпня 2018 року, конфліктом, що утворився між НКРЕКП та НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Укртрансгаз» через небажання останніх впроваджувати реформи ринку.

Європейський ринок

В середньому протягом тижня спотові ціни знизились на 3,5-4%. Зниження спостерігалось і на контракти більш тривалого періоду.

Як відомо, ціна газу залежить від котирувань нафти. Нафта впродовж тижня різко подешевшала на фоні тарифного протистояння США та Китаю, і новини про те, що Лівія має на меті підвищити видобуток нафти найближчим часом.

Також на європейських хабах знижується ціна для того, щоб витримати конкуренцію з російським газом на фоні будівництва Північного потоку-2.

Обсяги торгів спотами та ф’ючерсами на ключових європейських хабах зберігались на рівні минулого періоду.

Ціни ключових європейських хабів на природний газ у доларах за 1 тис. куб. метрів наведені в наступній таблиці:Із даної таблиці можна зробити висновок, що є тенденція зростання ціни на газ у довгостроковому періоді.

Найвищі котирування серед європейських хабів історично спостерігаються на TGE. Ціна газу із поставкою наступної зими на польському хабі перетнула відмітку 300 дол. за 1 тис. куб. метрів.

Цікаве за тиждень. Світові тенденції

Gaspool і NetConnect Germany проведуть злиття і почнуть роботу в новій якості з жовтня 2021р. Про це йдеться в їх спільному релізі. Зараз Gaspool і NetConnect Germany це два з найбільш ліквідних газових хаби в Європі, що відбивається в стійкому зростанні обсягів торгівлі і збільшенні коефіцієнтів перепродажу.

У першому півріччі загалом по Україні зберігалась тенденція до зниження видобутку газу. З початку року газовидобувні підприємства знизили показник видобутку майже на 1% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, до 10202,662 млн. куб. м. При цьому показник АТ «Укргазвидобування» склав 7546 млн. куб. м. Нагадаємо,за показниками 2017 року Україна збільшила видобуток газу на 2 % в порівнянні з 2016 роком, до 20,5 млрд. куб. м.