6-10 серпня 2018 р.

Спотові та строкові ціни природного газу протягом тижня зросли. Обсяги торгівлі на ключових хабах знизились. Ціна газу на українському ринку досягла позначки 10 000 грн., активності щодо торгівлі природним газом не спостерігалось, за винятком закупівель, проведених АТ "Укртрансгаз".

Європейський ринок

Ціна природного газу протягом тижня зростала на ключових європейських хабах. Спотові ціни підвищилися на 1-2 %, ціни на строкові контракти – на 1%. Обсяги торгівлі спотовими контрактами знизились з початку тижня, особливо на TTF та Gaspool (більше, ніж на 25 % від минулого тижня), що можна пов’язати із підвищенням цін.

Як стверджують авторитетні видання, на початку тижня спекотна погода у більшості європейських країн стимулювала попит (а в даному випадку і підвищення ціни) на природний газ, тому що потужності з виробництва інших видів енергії є обмеженими через погодні умови (це стосується ядерних та теплових електростанцій). До кінця тижня середньодобова температура знизилась, пропозиція природного газу зросла і ціни стабілізувались.
Ціни ключових європейських хабів на природний газ у доларах за 1 тис. куб. метрів наведені в наступній таблиці:За результатами тижня із переліку досліджуваних хабів та видів контрактів помірно зросли ф’ючерси та форварди на місяць (до 277 та 278 $ відповідно), а також контракти з поставкою наступної зими (до 288 $), що може бути пов’язано з можливістю заборони "Північного потоку - 2" Данією.

Український ринок

Публічні закупівлі: 7 серпня АТ "Укртрансгаз" дочасно провів в системі ProZorro 8 з 12 тендерних процедур на закупівлю 2,437 млрд. куб. м. природного газу для забезпечення виробничо-технологічних та власних потреб та для забезпечення балансування. Дані тендера були розміщені в системі публічних закупівель 22-23 червня: 10 процедур по 216 900 тис. куб. м. і 2 процедури по 134 000 тис. куб. м. Очікувана вартість по всіх процедурах складала 21 201 900 000 грн. без ПДВ. Без попереднього оголошення та інформування про перенесення перший етап аукціону відбувся 7 серпня. Аукціони пройшли по 8 процедурах, 7 з яких виграла НАК "Нафтогаз України". Таким чином НАК "Нафтогаз України" впродовж вересня 2018 – квітня 2019 року поставить АТ "Укртрансгаз" 1 518 300 тис. куб. м. газу на загальну суму 12 642 128 400,00 грн. без ПДВ. Переможцем однієї процедури на 216 900 тис. куб. м. газу стала LLC Trafigura Ukraine, вартість при цьому становила 1 778 999 000 грн. без ПДВ.

На 9 серпня були перенесені тендера на закупівлю ще 701,8 млн. куб. м. газу по яким АТ "Укртрансгаз" було відхилені пропозиції учасників: "Укрнафтобуріння", "ДТЕК Трейдінг" та по одній процедурі - "Trafigura Ukraine". Однак 9 один тендер не відбудеться, оскільки до процедури допущено лише НАК "Нафтогаз України" (відхилено "Trafigura Ukraine"). А ще по трьох від учасників надійшли оскарження відхилення їх пропозицій та недопуск до аукціону. Зокрема скарги подали: ПАТ "ВК "УКРНАФТОБУРІННЯ" та ТОВ "ДТЕК ТРЕЙДІНГ". Вже є рішення органу про прийняття скарг по двом процедурам до розгляду та перенесення аукціону на 13 серпня.

Ціна природного газу по проведених аукціонах коливалась від 9842,32 до 10094,24 грн. за тис. м. куб. з ПДВ. Але протягом жовтня 2018 – квітня 2019 року вона буде коригуватись відповідно до формули прописаної в договорі постачання, що враховує вартість блакитного палива на німецькому хабі NCG та курс валюти. З огляду на останні цінові тенденції та прогноз рівня курсу валюти є всі підстави вважати, що кінцева ціна постачання газу буде значно вищою за отриману в результаті проведення аукціону.

Крім аукціонів АТ "Укртрансгаз" спостерігалась незначна активність щодо закупівель блакитного палива для державних та муніципальних установ в ProZorro. Всього було завершено 16 тендерів і продано 1, 94 млн. м. куб природного газу. Ціна газу в середньому коливалась від 8050 до 9999 грн. за м. куб. Тобто ціна публічних закупівель також збільшилась та майже досягла межі 10000 грн.

НАК "Нафтогаз": Ціни на газ для промислових споживачів складають 11 083,20 грн./тис. куб. м. з ПДВ на умовах післяоплати та 10 130,40 грн./тис. куб. м. з ПДВ на умовах передоплати.

АТ "Укртрансгаз": Базова ціна, що застосовується при розрахунках забезпечення з 16 липня по 15 серпня, вартості балансування за червень 2018 року складає 10 614,54 грн.На графіку вище можемо бачити, що ціна природного газу за результатами торгів ТБ "Українська енергетична біржа" на даний час є найнижчою з усіх проаналізованих джерел, крім ціни газу для населення, яка закріплена державою.

Українська енергетична біржа: Цього тижня було проведено 2 торгові сесії, на яких виставлені на продаж 4,5 млн. м. куб. природного газу. Активність учасників була невисокою через цінову невизначеність на внутрішньому ринку спричинену останнім місяцем дії Положення про ПСО із врахуванням змін відповідно до постанови КМУ від 26.07.2018 № 596. Ціна пропозицій на продаж сягала навіть 10 000 грн. за тисячу кубічних метрів.

Таким чином, була сформована середньозважена ціна ресурсу липня 9589,67 грн. за м. куб., а ціна ресурсу серпня не змінилась порівняно з минулим тижнем - 9766,66 грн. за тис. м. куб.

На рисунках вище можемо бачити ідентичну динаміку зміни досліджуваних показників на початку серпня ціна газу зростає, а обсяг реалізації падає. Щодо ресурсу липня, то падіння продажів є очікуваним через закінчення відповідного періоду, а зниження інтересу щодо купівлі ресурсу серпня можна пояснити підвищенням ціни пропозиції.

Цікаве за тиждень. Світові тенденції

МЕА випустило новий прогноз розвитку світової галузі природного газу на період до 2023 р.

За новим прогнозом МЕА, зростання світового попиту в найближчі п’ять років складе 1,6%. До 2023 року обсяги попиту складуть понад 4,1 трлн. кубометрів (у 2017 році - 3,74 трлн. кубометрів). У найближчі роки експерти МЕА очікують, що Китай стане найбільшим у світі імпортером газу. До 2023 року попит китайської сторони виросте на 60% (складе понад третину світового попиту) з урахуванням переходу країни з вугільної генерації до газової.
В результаті, хоча видобуток газу в самому Китаї теж виросте (на 57 млрд. куб. м), країна стане найбільшим у світі імпортером газу, майже подвоївши імпорт - до 172 млрд. куб. м на рік з нинішніх 90 млрд. куб. м.

Що стосується видобування, то майже 40% зростання обсягів видобутку природного газу припаде на найбільшого його виробника – США. Фактично МЕА очікує, що зростання попиту в Китаї та потужностей з видобутку і експорту газу в США збалансують одне одного.Світовий приріст споживання природного газу у 2017 – 2023 рр. (за даними ТОВ "Нафтогазбудінформатика")


Компанія Nord Stream 2 AG, яка займається будівництвом "Північного потоку - 2", подала заявку на альтернативний маршрут газопроводу в обхід Данії. Про це повідомила прес-служба компанії.

Відзначається, що альтернативний маршрут протяжністю 175 кілометрів буде перетинати виняткову економічну зону Данії, але не буде проходити через територіальні води Данії.

Данія залишилася єдиною країною, яка ще не видала дозвіл на будівництво "Північного потоку - 2". Такі дозволи вже видали Німеччина, Швеція і Фінляндія.

Нагадаємо, в кінці липня в Балтійському морі почалося укладання труб "Північного потоку - 2" . Газопровід повинен пройти по Балтійському морю, з’єднавши постачальників в Росії з споживачами в Європі, його довжина складе більше 1,2 тис. км. Передбачається, що пропускна здатність газопроводу складе 55 млрд. кубометрів газу в рік. Вартість проекту оцінюється майже в 10 млрд. євро. Партнери по проекту: "Газпром", Engie, OMV, Shell і дві німецькі компанії - BASF і Uniper, повідомляє "Сегодня".