На УЕБ минулого тижня 17 компаній сформували 97 стартових позицій на купівлю-продаж природного газу. Основну увагу учасники приділяли ресурсу лютого та березня. Також були позиції на продаж ресурсу в ПСГ та квітня 2020 року. Стартові ціни перебували в широкому діапазоні, починаючи з 4300 на ресурс лютого, 4290 на ресурс березня, 4578,12 на ресурс квітня та 4320 на ресурс в ПСГ. У середині лютого, незважаючи на широкий спектр запропонованого товару, попиту на ресурси наступних місяців не було, тому учасниками торгів було укладено угоди лише щодо купівлі-продажу ресурсу лютого.

Загалом протягом тижня реалізовано 34,45 млн. куб. м. природного газу. Біржова торгівля здійснювалась як на умовах попередньої оплати, за цінами в діапазоні 4300-4600 грн., так і на умовах післяплати – за цінами вище 5500 грн.

Оператори ГРМ продовжували закупівлю природного газу для ВТВ на УЕБ. Так, 5 операторів ГРМ минулого тижня придбали 33,40 млн. куб. м. природного газу на біржових торгах.


Минулого тижня ціни на європейських хабах знову знижувались. Так, порівняно з попереднім тижнем, ціни контрактів на день наперед знизились на 2%, місячні контракти – на 3%, контракти на квартал вперед – також на 2%. Загалом європейські ціни на газ знижувались внаслідок прогнозів м’якої погоди та перепостачання. Останню проблему підсилює перенаправлення вантажів LNG з Азії до Європи у зв’язку із спалахом коронавірусу. Незначне зростання котирувань порівняно з поточним рівнем учасники очікують у другому, більше - у третьому кварталі поточного року.

Котирування нафти встановились на рівні 57 дол./барель у п’ятницю, 14 лютого. Загалом стабілізації та незначного зростання котирувань минулого тижня вдалося досягнути за рахунок менш згубного впливу епідемії коронавірусу на світову економіку, ніж прогнозувалось раніше.Імпорт природного газу за минулий тиждень становив в середньому 29 млн. куб. м. на добу, внутрішній видобуток – 56,25 млн. куб. м. Основне джерело імпорту – Словаччина (68%). Споживання впродовж тижня знижувалось та складало 132 млн. куб. м. у п’ятницю, 14 лютого. Зміни у споживанні оперативно були забезпечені за рахунок відбору з ПСГ. Станом на 13 лютого у ПСГ знаходиться 16,4 млрд. куб. м. природного газу, що на 6 млрд. м. куб. більше ніж за аналогічний показник минулого року.

Загалом в Україні зараз спостерігаються найнижчі ціни газу за останні 10 років. Підземні сховища заповнені, порівняно тепла погода та відносно низький рівень цін не сприяє зростанню показників імпорту та видобутку вітчизняними компаніями у довгостроковому періоді.


У формі аукціонів було проведено більше 100 тендерних процедур. Загалом реалізовано газу загальною вартістю 281,5 млн. грн. З них у топ-10 реалізовано 66,4 млн. куб. м. природного газу вартістю 241 млн. грн. Найбільший контракт отримала компанія Укр газ ресурс. Вона поставить 58,6 млн. куб. м. природного газу за початковою ціною 3,49 грн./куб. м. Укроборонпрому. Ціни коливалися у діапазоні від 3,49 до 8,19 грн. за куб. м. Середня ціна зросла та склала 4,79 грн. за куб. м.


Нафтогаз Трейдинг планує закупляти природний газ на УЕБ вже поточного тижня. Наразі планується здійснювати купівлю природного газу на умовах постачання протягом наступного після торгів місяця. Плановий мінімальний щоденний обсяг закупівлі становитиме до 10 млн. куб. м, розмір лотів – 1 млн. куб. м. За умови успішного проведення торгів та зацікавленості з боку учасників ринку компанія планує розширити обсяги закупівлі та лінійку продуктів, що закуповуються.

ОГТСУ «постфактум» перерахував маржинальні ціни купівлі та продажу природного газу у січні 2020 р. Як стверджує ОГТСУ у прес-релізі, компанія провела оптимізацію свого портфелю угод на купівлю блакитного палива, чим змогла досягнути зменшення на 20% вартості природного газу, що закуповувався та використовувався для забезпечення балансуючих потреб в січні 2020 року. Таким чином, фактичні витрати Оператора ГТС на здійснення балансуючих дій на кожну газову добу січня 2020 року були зменшені.

В той же час, учасники ринку природного газу, які незадоволені таким рішенням, вимагатимуть у судовому порядку, аби ОГТСУ скасував здійснений перерахунок січневих маржинальних цін купівлі та продажу природного газу, за якими відбуваються розрахунки за небаланси.

Спалах коронавірусу може поставити ринки природного газу в Європі та Азії в умови серйозного стресу через зменшення імпорту LNG Китаєм. Про це Fitch Ratings заявив 11 лютого. Це може значно затримати відновлення попиту та пропозиції, що очікується в 2020 році. Китайський імпорт LNG був ключовою рушійною силою на ринку, оскільки країна проводила 17% світових закупівель у 2018 році та на неї припадало 50% зростання світового попиту у 2016-2018 роках. Величина будь-яких втрат попиту буде залежати від швидкості відновлення ділової активності, сказав Fitch. Деякі китайські імпортери оголосили форс-мажор у своїх контрактах, що може скасувати до 70% імпорту морем в лютому.

Укртрансгаз готується до roadshow ПСГ. Україна прагне підвищити інтерес до своїх величезним підземних газосховищ, потужності яких залишаються недостатньо затребуваними на ринку. У найближчі місяці в Укртрансгазі запланували зустрічі з вже існуючими і потенційними клієнтами. Метою цих презентацій буде демонстрація законодавчих та нормативно-правових змін, які відбулися в Україні за останній рік і збільшили привабливість послуг ПСГ. В активі України - близько 31 млрд. куб. м. потужностей ПСГ, більша частина яких розташована на заході країни.