Минулого тижня європейські ціни газу зберігали тренд до помірного зростання. Обсяги торгів спот зменшились приблизно на 8%. Активність українського ринку була слабкою внаслідок збереження низького рівня цін.

На торгах Української енергетичної біржі були представлені ресурси червня, ПСГ, та, вперше, липня 2019 року. Компанії-учасники торгів пропонували до продажу природний газ у вузькому діапазоні цін на ресурси – від 6390 грн. до 6490 грн. за тис. куб. м. Стартові ціни ресурсу червня зросли на 90 грн. за тис. куб. м., ресурсу липня – зменшились на 10 грн.

Також компанії виставляли заявки в ОТС-платформі Української енергетичної біржі. У п’ятницю, 14 липня, актуальні ціни заявок на продаж ресурсів червня та липня складали від 6190 грн. за тис. куб. м.

Середньозважені ціни продажу ресурсу червня минулого тижня сформувати не вдалося, тому вони залишаються на рівні 6664,67 грн. за тис. куб. м. з ПДВ.


На європейському ринку суттєвих змін котирувань зафіксовано не було. Ціни змінювались різновекторно, хоча з понеділка простежувався легкий підвищувальний тренд на хабах Західної Європи. Обсяги торгів зменшились в результаті слабкого сезонного попиту та низьких цін.

Порівняно із середніми цінами попереднього тижня, котирування контрактів Day 1 зросли на 2%, котирування контрактів з постачанням в зимовий сезон зросли на 3%, інші суттєво не змінились. Постачання палива в Європу залишається стабільним, погода також. Котирування нафти встановлені на рівні 62 дол. за барель у п’ятницю, 14 червня.


Імпорт минулого тижня продовжував бити рекорди. Наприклад, у вівторок, 11 червня, обсяг імпорту становив 56,27 млн. куб. м., що дорівнює обсягу внутрішнього видобутку того ж дня. Споживання дещо зросло, до 44 млн. куб. м., на що вплинуло зменшення закачування в ПСГ до 68 млн. куб. м. На даний час у ПСГ накопичено 12,26 млрд. куб. м. газу. Ще майже 8 млрд. куб. м. Нафтогаз має намір накопичити до початку опалювального сезону.

У надходженні газу з Європи лідирує Словаччина, на яку припадає 64% імпортного природного газу відповідно до розподілених потужностей 14 червня. По заповненості технічних потужностей також лідирує Словаччина (86%), що на 2% більше, ніж заповненість потужностей на кордоні з Угорщиною, де технічні потужності були нещодавно збільшені.

Минулого тижня було проведено 9 тендерів у системі публічних закупівель ProZorro загальною сумою 5,92 млн. грн. Ціни коливались в діапазоні 5,46-6,78 грн. за куб. м. Середня ціна знизилась і становила 6,02 грн. за куб. м. Найбільший тендер отримала компанія ЕКОТЕХНОІНВЕСТ. Вона поставить управлінню освіти Коломийської міської ради 290 тис. куб. м. природного газу за ціною 5,59 грн. за куб. м. Також два тендери загальним обсягом 511 тис. куб. м. виграла компанія БЛАГОГАЗ ЗБУТ.


Нафтогаз знизить ціну газу для споживачів за ПСО в червні на 7,3%. НАК «Нафтогаз України» розрахувала нову ціну природного газу для потреб населення та інших споживачів за ПСО, що діятиме в червні, – у відповідності до постанови Кабінету міністрів України №485 від 5 червня 2019 року вона складе 5553,89 грн за 1 тис. куб. м (без урахування ПДВ, вартості доставки та націнки постачальника). Розрахунки проводилися шляхом обрання мінімального значення із чотирьох індикаторів. Найменшою виявилася ціна на Українській енергетичній біржі - вона й визначила ціну на червень.

Укртрансгаз не має можливості вчасно розраховуватися за газ з контрагентами.
Заборгованість Укртрансгазу за березень-квітень перед постачальниками газу складає 4,1 млрд грн. Внаслідок цього, деякі постачальники відмовляються надалі передавати визначені чинними контрактами обсяги газу. Залишкових об’ємів газу на ВТВ, які були закуплені за попередніми договорами, достатньо для забезпечення роботи ГТС лише до 24 червня. Основними причинами критичного фінансового стану Оператора ГТС в першу чергу є економічно необґрунтовані тимчасові тарифи для Оператора ГТС, які були прийняті НКРЕКП наприкінці 2018 року.

GET Baltic, що діє на ринках Литви, Латвії та Естонії, готова розширити географічне покриття в інших країнах Північної Європи, відкривши ринок Фінляндії з 1 січня 2020 року. Розширюючи свою діяльність у Фінляндії, GET Baltic зробить ще один крок у створенні єдиної платформи для торгівлі природним газом у регіоні. Подальша інтеграція оптових ринків на регіональній газовій біржі покращить покращить можливості транскордонної торгівлі для учасників газового ринку, додавши ліквідності, конкуренції та прозорості.

Польська PGNiG збільшила план закупівлі американського LNG. Польська PGNiG підписала нову угоду з американською компанією Venture Global, яка збільшує зобов’язання PGNiG з купівлі LNG до 3,5 млн. тонн на рік (4,73 млрд. кубометрів після регазифікації) з раніше передбачених 2 млн. тонн. Таким чином, з урахуванням нової розширеної версії контракту з 2023 року PGNiG матиме 9 млн. тонн LNG (еквівалент 12 млрд. куб. м. природного газу). Цю суму складають контракти з Cheniere (1,45 млн. тонн), Sempra (2 млн. тонн), Venture Global (3,5 млн. тонн), Qatargas (2 млн. тонн). У 2022 році у PGNiG закінчується довгостроковий договір з Газпром експорт, продовження якого залишається під питанням.

Україна запропонувала Молдові імпорт газу з ЄС. Україна запропонувала Молдові скористатися можливостями ГТС, щоб мінімізувати ризики можливого переривання транзиту газу з Росії після 1 січня 2020 року. У Укртрансгазі відзначили, що завдяки українській ГТС Молдова зможе самостійно імпортувати газ з ЄС в разі потреби. Крім того, Укртрансгаз запропонував молдовській стороні створити власний страховий запас газу в українських підземних сховищах, щоб забезпечити безперебійні поставки газу споживачам взимку. Загальна потужність в точках з’єднань між Молдовою і Україною дозволяє транспортувати до 15 млн. кубометрів газу в день, що повністю покриває потреби споживачів в цій країні.