30 липня - 3 серпня 2018 р.

Ціни природний газ протягом тижня змінювались різновекторно, але в цілому переважав легкий понижувальний тренд до четверга, коли ціни почали зростати на всіх основних хабах. Об’єми торгівлі були меншими, ніж минулого тижня, особливо по контрактах на наступний місяць. Український ринок газу можна охарактеризувати стабільним обсягом торгівлі та незначним підвищенням рівня цін.

Український ринок

Українська енергетична біржа: Цього тижня було проведено 4 торгові сесії, та заявлено на продаж майже 3 млн. кубічних метрів газу. Позицій з ресурсами липня та серпня, виставлених на торги минулого тижня було порівняно небагато, але переважна більшість лотів була реалізована, а по деяких із них навіть за стартовою ціною.

За результатами торгів 3 серпня була сформована наступна середньозважена ціна: на ресурс липня 9589,12 грн. за тис. м. куб., на ресурс серпня – 9766,66 грн. за тис. м. куб.

Тренд останніх трьох місяців на українському ринку природного газу вказує на поступове здороження ресурсу. Слід зазначити, що 2 серпня було реалізовано 11 млн. м. куб. ресурсу серпня, що складає 72 % обсягу ресурсу липня, що торгувався на біржі. Тобто слід очікувати зростання реалізації ресурсу серпня, що може перевищити показник попередніх місяців.

Публічні закупівлі: Протягом тижня було проведено і завершено 11 тендерів на закупівлю природного газу, продано майже 1,36 мільйони кубічних метрів газу. Заявок на проведення масштабних закупівель палива протягом тижня не було, максимальний обсяг предмету закупівлі склав 400 тис. метрів кубічних. Ціна завершених тендерів незначно коливалась протягом тижня і досягла 9558 грн. за тис. м. куб. Тенденція підписання додаткових угод на збільшення ціни тендеру на ProZorro зберігається.

Ціни НАК "Нафтогаз" і АТ "Укртрансгаз" не змінились порівняно з минулим тижнем.На графіку вище можемо бачити, що для ціни природного газу влітку 2018 року характерна тенденція помірного зростання по всіх наведених бенчмарках, окрім регульованого державою рівня.

Європейський ринок

Спотові ціни протягом тижня змінювались різновекторно, але в цілому переважав легкий понижувальний тренд до четверга. Схожа динаміка спостерігалась щодо контрактів на місяць.

На початку серпня спотові ціни збільшились: спочатку на хабі NBP (2,5 % зростання у другій половині тижня), потім на інших хабах. Це можна пов’язати із скороченням видобутку газу у Великобританії в очікуванні відключення газопроводу Forties на планові ремонтні роботи. Очікується, що роботи завершаються 7 серпня.

Об‘єми торгів дещо зменшились (не більше, ніж на 5-9% від попереднього тижня), особливо по контрактах з поставкою наступного місяця.
Ціни ключових європейських хабів на природний газ у доларах за 1 тис. куб. метрів наведені в наступній таблиці:Середні тижневі значення спотових та ф’ючерсних цін понизились на 1 $ порівняно з минулим періодом, поставки наступного газового кварталу – на 2 $ , наступної зими – на 3 %. Традиційно, вартість газу зростає в наближенні до зими.

Цікаве за тиждень. Світові тенденції

Північний потік запустили після ремонту, скоротивши транзит газу через Україну

У понеділок, 30 липня, газопровід Північний потік (Nord Stream) відновив роботу після планових профілактичних робіт, що тривали з 17 липня. Про це повідомляють європейські газотранспортні оператори, передає агентство Інтерфакс.

Перезапуск Північного потоку скоротив транзит через Україну, ресурсами ГТС якої Газпром користувався для часткової компенсації вибулих транспортних потужностей. Вже на 30 липня номінація на прокачку по ужгородському коридору впала з 198 млн. куб. м. 29 липня до 156 млн. куб. м., повідомив газотранспортний оператор Словаччини.

За графіком зупинка повинна тривати до ранку 31 липня, але поставки відновилися вже з початком нової газової доби вранці 30 липня. За час ремонту проводились роботи з техобслуговування механічних вузлів устаткування і перевірці систем автоматизації з метою забезпечення надійної роботи обох ниток газопроводу протягом року. Практика показала, що Україна потрібна як ключовий транзитер газу до Європи. В Газпромі повернулися до можливості нового контракту на транзит з Україною після закінчення чинного у 2019 році.

27 липня на своєму засіданні НКРЕКП, прийняла рішення про перенесення з 1 серпня на 1 жовтня дати набрання чинності окремих положень нового Кодексу ГТС. Зокрема Регулятор переніс на зазначену дату і запровадження добового балансування газу в Україні. НКРЕКУ також оприлюднила на сайті для публічного обговорення проект змін до Кодексу газотранспортної системи (ГТС), що включає коригування механізму розрахунку фінансового забезпечення для постачальників газу. Відповідний документ також включає в Кодекс ГТС пункт, який зобов’язує газорозподільні підприємства (обл- і міськгази) протягом двох днів з моменту отримання від оператора ГТС повідомлення про припинення подачі газу якомусь споживачеві, повідомляти його і вживати заходів щодо припинення газопостачання. Наразі інформація Укртрансгазу щодо проблемних питань, які виникли із запровадженням добового балансування на ринку природного газу знаходиться на розгляді у Антимонопольному комітеті України.

ЄБРР може надати НАК "Нафтогаз України" до $ 100 млн фінансування в рамках відновлюваної кредитної лінії на $ 250 млн, повідомляється на веб-сайті банку. Очікувана дата засідання ради директорів банку з цього питання - 5 вересня 2018 року. ЄБРР нагадує, що кредитна лінія організована міжнародним інвестбанком Goldman Sachs і гарантована Американською урядовою організацією з фінансування розвитку OPIC(Overseas Private Investment Corporation). Кошти надаються під закупівлю компанією газу в літній період. Передбачається, що реалізація проекту дозволить "Нафтогазу" закупити газ в обсязі до 4% річного споживання України.