Нещодавно, 8 січня, Мінекономіки оприлюднило роз’яснення, відповідно до якого коригування ціни публічних закупівель рекомендовано здійснювати з використанням формули, розробленої профільною робочою групою. Базовими складовими формули є котирування європейських бірж та Української енергетичної біржі відповідно до виду пального: дизель, бензин, мазут та скраплений газ.

Складання роз’яснень було зумовлено невирішеністю питання коригування ціни нафтопродуктів у публічних закупівлях, у тому числі через високу волатильність цін пального на міжнародних ринках та в Україні.

Так, для розрахунку уточненої ціни пального потрібно використовувати наступні змінні показники: попередня ціна відповідного виду пального за договором, офіційні курси НБУ гривні щодо долара США, значення європейських котирувань та котирування УЕБ.

Завдяки використанню даної формули замовник отримає проведення аукціону за реальною ціною на нафтопродукти та прозору зміну ціни за умов волатильності ринку. Також, за умови застосування формули, постачальники не матимуть підстав демпінгувати на аукціоні, оскільки зміна ціни буде залежати від динаміки ринкових цін.

Зазначаємо, що замовник може посилатися на зміну ціни відповідно до формули, якщо в договорі про закупівлю передбачено такий порядок зміни істотних умов.

"Рекомендація Мінекономрозвитку стала черговим підтвердженням того, що котирування Української енергетичної біржі визнаються органами влади в якості цінового індикативу. Це перший крок до формування українського цінового індексу нафтопродуктів." – зазначив Генеральний директор УЕБ Олександр Коваленко.

З повним текстом рекомендацій можна ознайомитись за посиланням.

Нагадаємо, у грудні 2018 року Мінекономрозвитку оприлюднило аналогічні рекомендації щодо коригування ціни природного газу у публічних закупівлях. Із формулою розрахунку уточненої ціни природного газу відповідно до вказаних рекомендацій можна ознайомитись на сайті УЕБ у підрозділі "Калькулятор вартості газу".