Минулі два тижні на УЕБ 8 компаній-ініціаторів аукціонів сформували 61 стартову позицію. Загалом активність постійних учасників аукціонів дещо сповільнилась, що пов’язано з різкими коливаннями цін на короткостроковому ринку, тому компанії побоюються укладати довгострокові контракти. В той же час, на початку квітня, порівняно значні обсяги базового навантаження реалізовував Енергоатом-Трейдинг. Так, у квітні компанія реалізувала за двосторонніми договорами на УЕБ 501 тис. Мвт-год. електроенергії – на аукціонах за вільними цінами.

Крім того, за регульованими цінами у п’ятницю, 17 квітня, було реалізовано 5,34 млн. Мвт-год. електроенергії.


Протягом двох тижнів аукціони ініціювали як генеруючі компанії, так і трейдери. Проте реалізувати електроенергію вдалося лише двом компаніям – Енергоатом-Трейдинг (базове навантаження) та Центренерго (пікове та позапікове навантаження). Ціни реалізації обох компаній знаходились у близькому ціновому діапазоні, але враховуючи те, що різні компанії пропонували різні графіки продажу. Загалом на УЕБ середня ціна продажу базового навантаження складала 1178 грн., пікового – 1350 грн. та позапікового – 959 грн. за Мвт-год.


У квітні генерація електроенергії продовжувала зниження, відповідаючи умовам низького попиту. Зменшення простежується по більшості типів генерацій, це АЕС, ГЕС, ТЕЦ. Проте продовжується зростання показників по ВДЕ та ТЕС. Загальний показник середньодобового виробництва електроенергії становив 16,18 Мвт. 16 квітня, що на 0,4 Мвт. менше, ніж 2 квітня. Частка ВДЕ продовжує зростати, стимульована «зеленими» тарифами. За умов карантинних заходів, що приводять до зниження споживання, та неконтрольованого зростання відпуску ВДЕ навесні енергосистему України оператору стає складніше балансувати.Протягом останніх двох тижнів ринок на добу наперед «лихоманило». Спостерігалась дуже висока волатильність цін обох торгових зонах. Так, середньозважені ціни ОЕС України змінювались в діапазоні 606 – 1346 грн., торгової зони БуОс – в діапазоні 487 – 1790 грн.


Найнижче значення цін спостерігалось у торгах на 11 квітня, що у великій мірі було зумовлено надлишком «зеленої» генерації серед пропозицій на РДН. Схожа ситуація склалась у торгах на 14 квітня.

Обсяг купівлі-продажу на РДН продовжує знижуватись. Так, наприклад, на 17 квітня було реалізовано в торговій зоні ОЕС України 99199 Мвт-год. (і це найвище значення за два останні тижні), аналогічний показник станом на 17 березня становив 124723 Мвт-год. Зниження складає 20%.

На РДН постійно спостерігається перевищення обсягів заявок на продаж перед заявками на купівлю – більше ніж у 2 рази. Таким чином, зменшення попиту та зростання пропозиції спричинює дисбаланси цін. Загалом середнє значення середньозваженої ціни в ОЕС України за вказаний період становило 1106 грн./ МВт-год., в БуОС – 1470 грн./ МВт-год.


Загальний тренд зміни спотових цін протягом останніх двох тижнів – на пониження. Таким чином на 16 квітня ціна базової електроенергії у Франції становила 12,60 євро/МВт-год., в Угорщині – 25,89 євро/МВт-год., у Польщі – 30,40 євро/МВт-год. На травень у квітні електроенергія торгувалась по цінах в діапазоні 12,60 – 40 євро/МВт-год. На середину місяця ціни електроенергії у Європі продовжують знижуватися, найбільше простежується в країнах, де введені досить жорсткі міри карантину. Також серед причин є дисбаланс між високим виробництвом та низьким споживанням, що зумовлено теплою погодою.

Ціни на електроенергію на європейських хабах, євро/МВт.г


Більше того, середньозважена ціна електроенергії на ринку на добу вперед в Бельгії, Німеччині, Австрії, Франції та Нідерландах 13 квітня досягла негативних значень. Мінімальна ціна на ринку на добу вперед в європейському регіоні склала (-17,9) євро за МВт-год, а максимальна - 5,86 євро за МВт-год. Це і є результатом суттєвого перевищення пропозиції над попитом електроенергії в енергосистемі.


За останні два тижні відбулося близько 50 тендерів із закупівлі електроенергії бюджетними установами. Загалом закуплено електроенергії на суму 12,3 млн. грн. Коливання ціни були яскраво виражені, особливо в найбільших тендерах. Але загалом середня ціна склала 1,77грн./кВт.год. Найбільший контракт отримала компанія ТОВ «ЕК «ЕНОЛЛ». Вона поставить Управлінню головного Каховського магістальному каналу 163,5 млн. кВт.год. електроенергії за початковою ціною 1,51 грн./кВт.год. Ціни коливалися у діапазоні від 1,51 до 2,63 грн. за кВт. год. Спалах COVID-19 привів до зниження попиту на електроенергію в Україні і зупинок більшості енергоємних компаній, це є однією з причин проведення невеликої кількісті тендерів.Для України найефективніші системи накопичення електроенергії - це ГАЕС. Також перспективними є літій-цинкові і літій-іонні системи, при паралельній роботі з ВДЕ в рамках енергосистеми. Про це в інтерв’ю Kosatka.Media сказав віце-президент Energy Club, Іван Григорук. «Треба розширювати існуючі та будувати нові ГАЕС. Виходячи з локальної необхідності. Це найбільш ефективно в плані балансування», - сказав експерт. Він уточнив, що у нас змінилися вимоги до роботи мережі. На ТЕС і ТЕЦ від нуля до повного завантаження в гарячому резерві виходить 15-18 хвилин. А треба швидше, враховуючи сьогоднішню структуру вироблення і споживання. Тому - літій-цинкові і літій-іонні системи накопичення енергії теж досить ефективні для паралельної роботи з ВДЕ в рамках енергосистеми.

У першому кварталі експорт електроенергії перевищив імпорт. Загалом у першому кварталі 2020 року обсяг імпорту електроенергії в Україну був на 12% меншим (1554 млн. кВт-год), ніж у четвертому кварталі 2019 року (1762 млн. кВт-год). Зокрема, 203 млн. кВт-год – в ОЕС України та 1351 млн кВт-год – в «острів Бурштинської ТЕС». При цьому, імпорт електроенергії з Росії зменшився в 5,4 рази (до 53,4 млн. кВт-год), а з Білорусі – в 2,8 рази (до 149,6 млн. кВт-год). Експорт електроенергії становив 2211 млн. кВт-год. Це на 13% більше, ніж за четвертий квартал 2019 року (1960,6 млн. кВт-год). Найбільше за цей період експортовано також до Угорщини – 1072,7 мл.н кВт-год.

НКРЕКП внесла зміни до порядку формування цінових заявок на «зелену» електроенергію. Комісія надала Гарантованому покупцю можливість у своїй заявці на ринку «на добу наперед» (РДН) зазначати ціну на рівні не вище середньозваженої фактичної ціни на електричну енергію, вироблену на атомних електростанціях у квітні-травні 2019 року. Тобто граничним значенням для заявок держпідприємства є ціна, за якою Енергоатом продає електроенергію Гарантованому покупцю на виконання зобов’язань із забезпечення доступності електричної енергії для населення – 566,7 грн./МВт-год. Дотепер Гарантований покупець був зобов’язаний виставляти на продаж на РДН обсяги «зеленої» генерації за мінімально можливу ціну, встановлену Правилами РДН та ВДР – 10 грн/МВт-год.

Запаси вугілля на складах