На початку листопада активність торгівлі була достатньо високою. Проведено 22 аукціони з продажу електроенергії базового, пікового та позапікового навантаження. Загалом за обраний період реалізовано 332 тис. Мвт.год. електроенергії на аукціонах, що не підпадають під ПСО. На аукціони вперше вийшла та реалізувала 16200 Мвт.год. електроенергії базового компанія ТАС Енергія Країни. Також було реалізовано 10080 Мвт.год. базового навантаження іншими компаніями. З ресурсами пікового та позапікового навантаження виступала ініціатором аукціонів компанія Центренерго, якій вдалося реалізувати 135 та 175,5 тис. Мвт.год. електроенергії відповідно за два аукціони. Протягом аукціонів традиційно ціна знижувалась. Наприклад ціна продажу ресурсу базового навантаження була меншою за стартову в середньому на 2%. Ресурс базового навантаження продавці пропонували за цінами у досить широкому діапазоні – 1600-2400 грн., пікового навантаження – 2020 – 2355 грн., а позапікового навантаження – за ціною 1400 грн.Станом на 15 листопада біржові котирування електроенергії на Українській енергетичній біржі складали: на ресурс базового навантаження – 1595,78 грн./Мвт.год., пікового навантаження – 1620 грн./Мвт.год.

Крім того, на Українській енергетичній біржі було реалізовано 5,3 млн. Мвт.год. електроенергії базового навантаження за регульованими цінами компанією, на яку покладені спеціальні обов’язки в новому ринку електроенергії - ДП НАЕК Енергоатом.

Станом на 14 листопада частка атомної генерації становила 61%, ТЕС – 20%. У листопаді спостерігається значний профіцит електроенергії в ОЕС, що призвело до вимушених обмежень деяких генеруючих потужностей. Таким чином, порівняно з показником 31 жовтня, частка атомної генерації зросла на 7 в.п. (відсоткових пунтків), а частка ТЕС – зменшилась на 10 в.п. у структурі середньодобового виробництва електроенергії. У натуральному вираженні генерація електроенергії АЕС зросла на 7%, до 10,71 ГВт, а ТЕС – упала на 37% - до 3,42 ГВт. Загалом виробництво електроенергії 14 листопада склало 17480 МВт., що на 5,2% менше, ніж 31 жовтня та на 1,3% більше, ніж 7 листопада 2019 року. Традиційно у холодний період року потреба у електроенергії та генерація зростає. Тепла погода на території України поточного місяця змушує вносити зміни у сезонний графік генерації. Наприклад, 14 листопада минулого року виробництво електроенергії було значно більшим - 20860 МВт.


Протягом останніх тижнів на ринку "на добу наперед" сталися суттєві зміни. Внаслідок запровадження імпорту та несезонно теплої погоди ціни зменшилися. Особливо різке падіння спостерігалося у торгах на 14 листопада. Тоді ціни в ОЕС України знизилися до 920 грн./МВт.год., що є рекордно низьким показником з часу запровадження нового ринку електроенергії. Таку ситуацію спровокувала суттєва різниця між попитом та пропозицією на електроенергію, що сталася через зростання пропозиції від Енергоатому та загальне падіння попиту на фоні теплої погоди. Також слід зазначити, що в цей день, навідміну від ОЕС України, ціна на о. Бурштинський піднялася на 12% від рівня попереднього дня – до 1770 грн./МВт.год. Вже наступного дня ціна в ОЕС України відновилась. Загострення проблемної ситуації торгів 13 листопада вдалося уникнути, в тому числі, за рахунок професійності диспетчерської служби ОЕС України.

Протягом останніх тижнів роботи нового ринку електроенергії щодоби в середньому було реалізовано 118 тис. МВт-год. електроенергії в ОЕС України по середньодобовій ціні 1325 грн. за МВт-год. та 9,5 тис. МВт-год. електроенергії для о. Бурштинський по середньодобовій ціні 1665 грн. за МВт-год. Середньодобовий розрив між цінами ОЕС України та о. Бурштинський становив 340 грн. Якщо порівнювати ціни ОЕС України та о. Бурштинський протягом останніх двох тижнів, то бачимо, що нисхідна динаміка в ОЕС України більш виражена, ніж на території о. Бурштинський.
Спотові ціни у Європі були нестабільними, але загальний тренд зміни спотових цін був боковим, за винятком Франції, де зростання цін поточного тижня було викликане зупинкою кількох блоків ядерних реакторів після землетрусу 11 листопада в профілактичних цілях. Загалом погодна ситуація, яка спостерігається в Україні у листопаді, характерна для регіону Південно-Східної Європи загалом: тепла погода обмежує споживання та сприяє збереженню несезонно низького рівня цін. Таким чином, 14 листопада ціна базової електроенергії у Франції становила 53,08 євро/МВт-год., в Угорщині – 49,11 євро/МВт-год., у Польщі – 54,64 євро/МВт-год. На грудень у листопаді електроенергія торгувалась по цінах в діапазоні 46-63 євро/мегават.

На УЕБ запроваджено додатковий тип графіку продажу для торгівлі електроенергією. Відповідні зміни до Регламенту організації та проведення електронного аукціону з продажу електричної енергії на ТБ "Українська енергетична біржа" були погоджені 6 листопада рішенням Аукціонного комітету з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами. Даним рішенням запроваджено додатковий тип графіку продажу для реалізації електроенергії під назвою HOLIDAYPEAK. Години доби, в які має здійснюватись виконання двосторонніх договорів з застосуванням HOLIDAYPEAK – з 9.00 до 23.00 у святкові, неробочі та вихідні (неробочі) дні.

Тепла осіння погода створює щоденний профіцит потужності в енергосистемі в обсязі біля 2 ГВт. Досить висока температура повітря, як для листопада, призводить до зменшення споживання електроенергії в енергосистемі на фоні її високої пропозиції, яка виникає через небаланси ВДЕ, роботу постачальників та ріст потужності атомних блоків, які виходять з ремонтів, в результаті чого виникає профіцит потужності в розмірі біля 2 ГВт на кожну добу. Таку інформацію про поточний стан роботи енергосистеми повідомив заступник директора з оперативного керування, головний диспетчер НЕК «Укренерго» Віталій Зайченко.

Українські енергокомпанії отримали збитки через імпорт електроенергії з Росії. Президент ДП "НАЕК" Енергоатом "Юрій Недашковський повідомив, що зростаючий імпорт електроенергії з Росії змусив компанію піти на балансуючий ринок, а це додаткове фінансове навантаження. 7 листопада керівник НЕК "Укренерго" Всеволод Ковальчук на прес-конференції визнав, що через імпорт електроенергії з РФ, який став можливий завдяки "поправці Геруса", довелося обмежувати виробництво електроенергії на українських станціях.

Верховна Рада проголосувала за законопроект №2233 про внесення змін до закону "Про ринок електричної енергії". За відповідне рішення проголосували 295 народних депутатів. «Проект закону №2233 пропонує врегулювати питання виконання спеціальних зобов’язань із купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом, передбачає недопущення неконтрольованого зростання ціни е/е, а також право зобов’язати виробників електроенергії подавати заявки на продаж е/е на ринку "на добу вперед" за цінами, які не перевищують граничних, для того, щоб унеможливити створення штучних дефіцитів, що мало місце у вересні», - заявив Андрій Герус перед голосуванням. У законі передбачено, що НКРЕКП отримує право до 1 липня 2023 року встановлювати граничні ціни на ринку «на добу вперед», «балансуючому ринку» та "внутрішньодобовому ринку".

Проте безліч експертів негативно відносяться до ініціативи встановлення граничних цін. "Новація з регулюванням цін – суперечить ідеї ринку, коли ціноутворення повинно відбуватися відповідно до балансу попиту і пропозиції на усіх сегментах ринку. Така спроба зарегулювати може поставити під питання, яким чином відбуватиметься підготовка до інтеграції з ENTSO-E. І Європейське енергетичне співтовариство висловило свою стурбованість з приводу запровадження цих обмежень. У нас виходить такий «ринок - не зовсім ринок", – зауважив енергетичний експерт Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.