Минулі два тижні на УЕБ було проведено 13 аукціонних сесій, переважна кількість яких була в комерційних секціях. Ініціаторами були державна генерація (Енергоатом, Укргідроенерго), компанії з групи ДТЕК, Гарантований покупець, інші учасники ринку.

Учасники дуже активно використовували нові інструменти, запропоновані УЕБ як окремо, так і в комплексі. Так, Гарантований покупець провів 2 торгові сесії, на яких пропонував базове навантаження та блочні позиції у режимі торгівлі коефіцієнтами. Реалізованими були усі виставлені стартові позиції компанії з коефіцієнтом 0,99 від ціни РДН.

Загалом середні стартові ціни базового навантаження в ОЕС України складали 1442 грн. на базове навантаження, 1638 грн. на пікове навантаження, 1400 грн. за пік неробочого дня. У торговій зоні Бурштинського острова традиційно спостерігались вищі стартові ціни – 1503 грн. за базове навантаження та 1773 грн. за пікове навантаження.

Реалізовано 262,36 тис. Мвт-год. електроенергії в ОЕС України. Переважна частина проданої електроенергії припадає на Гарантованого покупця (по продажах з використанням коефіцієнтів) та Енергоатом-Трейдинг (по продажах у спеціальних сесіях енергоємним компаніям). На території Бурштинського острова середньозважених цін сформовано не було.Останнім часом рівень генерації АЕС суттєво зріс, що пов’язано із зростанням споживання понад прогнозні показники. Загалом споживання зростало за рахунок послаблення карантинних обмежень та жаркої погоди, що стимулює витрату електроенергії для охолодження. ТЕС та ТЕЦ загалом також мали зростаючу тенденцію. Генерація ВДЕ незначно знизилась, а ГЕС та ГАЕС – суттєво впала, до 0,77 Гвт, що є наслідком зменшення рівня води після дощів. Таким чином, 9 липня загальна середньодобова генерація склала 14,99 ГВТ, що на 2% більше, ніж два тижні назад. У структурі 53% займала АЕС, 26% - ТЕС.Протягом останніх двох тижнів ціни на ринку на добу наперед були досить волатильними в ОЕС України. Так, середньозважені ціни змінювались в діапазоні 948 – 1461 грн. На території о. Бурштинський не спостерігалось суттєвих коливань (1608 – 1710 грн.). Загалом середнє значення середньозваженої ціни в ОЕС України за останні два тижні становило 1167 грн./МВт-год., в БуОС – 1636 грн./МВт-год. Таким чином, розрив між цінами двох торгових зон збільшився.

На РДН постійно спостерігається перевищення обсягів заявок на продаж перед заявками на купівлю – більше ніж у 2 рази. Так, зменшення попиту та зростання пропозиції стимулює дисбаланси цін.Електроенергія має генеруватися одночасно зі споживанням тому основним фактором впливу є ціна. Загальний тренд зміни спотових цін протягом останніх двох тижнів – на підвищення. Таким чином, 9 липня ціна базової електроенергії у Франції становила 41,54 євро/МВт-год., в Угорщині – 43,07 євро/МВт-год., у Польщі – 53,50 євро/МВт-год. На серпень у липні електроенергія торгувалась по цінах в діапазоні 34,24 – 52,35 євро/МВт-год. Ціни зростають, в тому числі, за рахунок покращення ситуації на паливному ринку, а перед вихідними котирування різко знизились на прогнозах зменшення споживання.

Ціни на електроенергію на європейських хабах, євро/МВт.гЗа останні два тижні відбулося близько 40 тендерів із закупівлі електроенергії бюджетними установами на загальну суму майже 150 млн. грн. Коливання ціни були яскраво виражені, особливо в найбільших тендерах. Але загалом середня ціна склала 1,93 грн./кВт.год. Найбільший контракт отримала компанія Електро Прайм. Вона поставить Попаснянському районному водоканалу 33,3 млн кВт.год. електроенергії за початковою ціною 3,10 грн./кВт.год.Нижня палата парламенту Німеччини проголосувала в п’ятницю за поетапну відмову країни від вугілля як джерела енергії. Два законопроекти передбачають закриття останньої вугільної електростанції до 2038 року і витрачання близько 40 мільярдів євро, щоб допомогти постраждалим регіонам подолати перехідний період. До 2022 року вироблення енергії з вугілля у Німеччині має знизитися на 15 ГВт, до 2030 року – ще на 16 ГВт. Схвалений план є частиною “енергетичного переходу” Німеччини – спроби відучити найбільшу економіку Європи від нагрівання планети викопними видами палива. Досягнення цієї мети ускладнюється в порівнянні з аналогічними країнами, такими як Франція і Британія, через існуюче зобов’язання Німеччини також поетапно відмовитися від ядерної енергетики до кінця 2022 року. Голова головної профспілки шахтарів Німеччини Міхаель Васілядіс привітав це рішення, назвавши його “історичною віхою”. Він закликав уряд зосередитися на розширенні виробництва відновлюваної енергії та використанні водню як чистої альтернативи для зберігання та транспортування енергії в майбутньому.

Енергоатом зможе продавати населенню 55% обсягу електроенергії по 1 коп за кВт/год при 8 - 9 ГВт потужності. За умови переходу до моделі фінансового ПСО Енергоатом зможе продавати населенню 55% обсягу електроенергії по 1 копійці за кВт/год, при загальній потужності усіх атомних електростанцій 8-9 ГВт та продажу 40% від обсягу за двосторонніми договорами. Про це 8 липня повідомив віце-президент з розвитку Енергоатому Герман Галущенко. «У фінансовому ПСО це для нас не питання, адже ми розуміємо, що це відходить від нас як соціальна функція. Ми рахували, якщо нам дадуть підняти генеруючі потужності, хоча б до нормального рівня Енергоатому - це мінімум 8 – 9 ГВт, та якщо нам дадуть 40%, ми виходимо у нормальні фінансові показники, принаймні ми стабілізуємся», - сказав він.

Перший рік роботи ринку електроенергії показав, що учасники ринку почали активніше користуватися різними торговими інструментами, які пропонує Українська енергетична біржа, кількість компаній, зокрема приватних, постійно зростає, але біржовий ринок ще продовжує формуватися. Такий коментар щодо річниці запуску нової моделі ринку електроенергії для агентства ExPro надав голова біржового комітету УЕБ Олексій Дубовський. «Ми оцінюємо свій позитивний вклад в формування ринку з точки зору надання йому прозорості, конкурентності та централізації ціноутворення. Надалі ми продовжимо працювати над тим, щоб ринок двосторонніх договорів ставав основою формування трейдерського портфелю та хеджування для кожного учасника», - сказав Дубовський.

Запаси вугілля на складах