На Українській енергетичній біржі активність торгівлі була стабільною. Проведено більше 10 аукціонів з реалізації електроенергії, обсяги якої не підпадають під ПСО. Було запропоновано до продажу та реалізовано різноманітні графіки навантаження: базовий, піковий, позапіковий. Хоча за кількістю виставлених на продаж позицій найбільше було представлено електроенергію базового навантаження. Загалом реалізовано 1,33 млн. Мвт.год. електроенергії на аукціонах, що не підпадають під ПСО. Продавцями ресурсу виступали як генеруючі компанії (НИЖНЬОДНІСТРОВСЬКА ГЕС, КАЛУСЬКА ТЕЦ-НОВА тощо), так і трейдери (ЕНЕРДЖІКС). Протягом торгових сесій традиційно ціна знижувалась. Станом на 18 жовтня ціна базового навантаження складала 1630,71 грн./Мвт.год., пікового навантаження – 1826,64 грн./Мвт.год., позапікового навантаження – 1093,08 грн./Мвт.год.

Крім того, на Українській енергетичній біржі було реалізовано 5,04 млн. Мвт.год. електроенергії за регульованими цінами компаніями, на які покладені спеціальні обов’язки в новому ринку електроенергії.


Станом на 17 жовтня частка атомної генерації становила 54%, ТЕС – 29%. Загалом у жовтні виробіток АЕС зростав, а ТЕС – знижувався. Традиційно у холодний період року потреба у електроенергії зростає. У цей час атомні електростанції забезпечують більшу частину електроенергії, що постачається різним категоріям споживачів. Висхідна динаміка споживання вже спостерігається у жовтні. Загалом виробництво електроенергії 17 жовтня склало 16260 Мвт., що на 3,5% більше, ніж 1 жовтня та на 13% більше, ніж 1 вересня 2019 року.


Протягом останніх тижнів роботи нового ринку електроенергії було реалізовано 2836 ГВт-год. електроенергії в ОЕС України по середньодобовій ціні 1603 грн. за МВт-год. та 229 ГВт-год. електроенергії для о. Бурштинський по середньодобовій ціні 1933 грн. за МВт-год. Ціни незначно зросли у жовтні порівняно з вереснем на о. Бурштинський (+1%), а в ОЕС України – знизились (-1%). Середньодобовий розрив між цінами ОЕС України та о. Бурштинський збільшився до значення 330 грн. Негативна різниця спостерігалась лише у торгах на 12 жовтня, коли ціна ОЕС України була нижчою за аналогічний показник о. Бурштинський на 122 грн.
Спотові ціни у Західній Європі були нестабільними, але загалом простежувалась тенденція до зростання, очевидно з врахуванням зміни сезону. Котирування Month 1 мали легку тенденію до зниження. Минулого тижня ціни суттєво зросли за рахунок зростання споживання та падіння потужності вітру. Таким чином, 17 жовтня ціна базової електроенергії у Франції становила 44 євро/МВт-год., в Угорщині – 63 євро/МВт-год., у Польщі – 55 євро/МВт-год. На листопад у жовтні електроенергія торгувалась по цінах в діапазоні 53-62 євро/мегават.


Україна відновила імпорт електроенергії з Росії. Україна відновила імпорт електроенергії з РФ рівним графіком потужністю 100 МВт. Востаннє імпорт електроенергії в Україну з РФ здійснювався в 2015 році між ДПЗД «Укрінтеренерго» і ВАТ «Інтер РАО» для подальшої передачі в окупований Крим. Контракт діяв протягом 2015 року і не був подовжений. П’ять українських компаній викупили доступ до 1,1 ГВт. пропускної здатності мереж для імпорту електроенергії з Росії. 301 МВт. перетину купила компанія Де Трейдинг, 250 МВт. придбала Еру Трейдинг, ще 249 МВт. перетину отримала компанія ТАС Енергія України, 199 МВт. – Д.Трейдинг, також 100 МВт. перетину придбала компанія Юнайтед Енерджі.

За три місяці функціонування нового ринку електроенергії в Україну сумарно імпортовано 937 млн кВт∙год. електроенергії, що становить 64% від обсягу експортованої електроенергії (1457,7 млн. кВт∙год) за цей же період. Сумарно у вересні імпортовано 351,017 млн. кВт∙год. При цьому порівняно з першими поставками у липні відмічається зростання імпорту з Угорщини (у понад 2 рази) та з Білорусі (в 1,7 разів) та незначне зменшення – зі Словаччини. Експорт електроенергії у вересні становив 475,915 млн. кВт∙год, з них з «острова Бурштинської ТЕС» в Угорщину – 309,743 млн. кВт∙год, Словаччину – 1,061 млн. кВт∙год, Румунію – 1,786 млн. кВт∙год. Здійснювались також експортні поставки в Польщу – 117,283 млн. кВт∙год та Молдову – 46,042 млн. кВт∙год.

Нову модель ринку електроенергії, запущену в Україні 1 липня цього року, необхідно поліпшити перетворенням прайс-кепів (граничних цін) із фіксованих величин у динамічні. Про це Міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель заявив на засіданні парламентського комітету з економіки. «Проситимемо встановити такі механізми, як динамічні прайс-кепи, які залежать від економічних чинників», - сказав він. Міністр повідомив, що разом із депутатами може бути напрацьовано зміни до закону про енергоринок. Оржель також наголосив, що нещодавно провів зустріч із послом ЄС в Україні, на якій вкотре було відзначено, що головним завданням для боротьби з монополізмом в Україні є синхронізація з Європою та об’єднання ринків.