На Українській енергетичній біржі було проведено 7 аукціонів з реалізації електроенергії, обсяги якої не підпадають під ПСО. До продажу запропоновано переважно базове навантаження, але була одна незадоволена пропозиція продажу електроенергії пікового навантаження. Загалом реалізовано більше 20 тис. Мвт-год. електроенергії ресурсу генеруючих компаній, таких як ДТЕК Західенерго, Калуська ТЕЦ-Нова, Нижньодністровська ГЕС. Останній вдалося реалізувати весь виставлений обсяг електроенергії на торгах 11 та 19 вересня. Протягом торгових сесій ціна знижувалась. Більше того, реалізація відбувалась саме завдяки готовності продавців до зниження ціни ресурсу. Так, середня стартова ціна електроенергії базового навантаження у вересні складала 1705 грн. за Мвт. Без ПДВ, а середня ціна реалізації – на 85 грн. нижче. У четвер, 19 вересня, середньозважена ціна продажу Мвт-год. електроенергії склала 1620 грн. без ПДВ.


Станом на 19 вересня частка атомної генерації збільшилась до 57%. Частка інших джерел виробництва електроенергії залишалась відносно стабільною. Загалом середньодобова генерація порівняно з 1 вересня зросла на 0,7 Гвт., що можна пов’язати із похолоданням та зменшенням тривалості світлового дня.


Протягом останніх трьох тижнів роботи нового ринку електроенергії було реалізовано 2361 ГВт-год. електроенергії в ОЕС України по середньодобовій ціні 1591 грн. за МВт-год. та 119 ГВт-год. електроенергії для о. Бурштинський по середньодобовій ціні 1879 грн. за МВт-год. Ціни ОЕС України знизились порівняно із значеннями серпня, водночас ціни Бурштинського острова залишаються більш стабільними. Так, розрив між цінами ОЕС України та о. Бурштинський збільшився до середньодобового значення 287 грн.У вересні зберігалась спадаюча динаміка цін на електроенергію. 13 вересня навіть спостерігалось синхронне зниження цін ОЕС України та о. Бурштинський. Далі зафіксовано стрімке падіння цін в результаті сприятливих погодних умов та зростання імпорту в ОЕС України.Протягом серпня ціни на електроенергію в Західній Європі зберігали тенденцію до зростання. Особливо швидко ціни зростали у Франції, де були виявлені технічні несправності одразу на декількох атомних реакторах. Таким чином, 19 вересня ціна базової електроенергії у Франції становила 43 євро/МВт-год., в Угорщині – 53 євро/МВт-год., у Польщі – 62 євро/МВт-год. На жовтень у вересні електроенергія торгувалась по цінах від 44 до 62 євро/мегават.

Верховна Рада прийняла зміни до Закону України "Про ринок електроенергії", які дозволяють імпортувати електроенергію з Білорусі та Росії за двосторонніми договорами. Разом з прийняттям законопроекту №1084 щодо використання ядерної енергії парламент скасував заборону на імпорт електроенергії з Росії та Білорусі. На засіданні в середу депутати 265 голосами проголосували за внесену Андрієм Герусом правку про виключення із закону "Про ринок електроенергії" ч.8 ст.67. Раніше куплену з країн, які не є членами Енергетичного Співтовариства, електроенергію можна було продавати в Україні лише на ринках "на добу вперед" і балансуючому ринку. Винятком ж цієї правки Рада дозволила купувати таку електроенергію за двосторонніми договорами.

Укренерго підписала Сервісний контракт з Консорціумом системних операторів ENTSO-E для дослідження можливості синхронного об’єднання енергосистеми України з ENTSO-E. В межах контракту передбачено створення спільної математичної моделі енергосистеми України та ENTSO-E та проведення досліджень динамічної та статичної стійкості енергосистем. Ці дослідження є невід’ємною складовою Угоди про умови майбутньої інтеграції енергосистеми України до ENTSO-E. Консорціум системних операторів ENTSO-E був створений у квітні 2019 р. за рішенням Регіональної групи ENTSO-E "Континентальна Європа". До його складу входять системні оператори Німеччини, Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії, Сербії. Вартість досліджень – 2,2 млн. євро, які фінансуватимуться за рахунок кредитних коштів Світового банку. Завершити дослідження заплановано до кінця 2020 р.

Перехід Німеччини до політики підтримки відновлюваних джерел енергії, розпочатий понад 15 років тому, в результаті не призвів до зменшення викидів СО2. Відповідну заяву в рамках XXIV Всесвітнього енергетичного конгресу в Абу-Дабі зробила старший виконавчий віце-президент електрогенеруючої і розподільної компанії Electricite de France (EDF) Маріанн Легно. ЇЇ промова була емоційною і наповненою беззаперечними фактами. "Якщо ми подивимося на процес переходу від використання одних видів енергії до інших в Німеччині, рівень викидів СО2 зараз такий же, який був в 1990-х роках. Проте величезну суму витрат покладено на платників податків, тому що були інвестовані величезні суми в поновлювані джерела енергії. І коли немає сонця або вітру, потрібне базове навантаження. Що є базовим навантаженням в Німеччині? Це буре вугілля" - прокоментувала віце-президент французької компанії ситуацію, що склалася в сусідній країні.

В Бурштинському енергоострові на ВДР було продано більше електроенергії, ніж в ОЕС України. 18 вересня 2019 року обсяг торгів купівлі-продажу електричної енергії на внутрішньодобовому ринку (ВДР) в острові Бурштинської ТЕС на 65,4% перевищив обсяги торгів в Об’єднаній енергосистемі України на цьому ж сегменті ринку електроенергії. Середньозважена ціна електроенергії на ВДР за цю добу в торговій зоні Бурштинської ТЕС становила 1 676,63 грн/МВт.год (без ПДВ), в ОЕС України - 1 550,63 грн/МВт.год (без ПДВ). Доля внутрішньодобового ринку в Бурштинському енергоострові в цей день становила близько 10% від обсягу споживання електроенергії Закарпатською, частиною Львівської та Івано-Франківської областей, повідомляє Оператор ринку.

У серпні імпорт електроенергії в Україну зріс проти липневого показника на 13% - до 311,4 млн. кВт-год. За два місяці функціонування нового ринку електроенергії в Україну сумарно імпортовано 586 млн. кВт-год. електроенергії. При цьому імпорт електроенергії у серпні зріс на 13,4% і становить 311,4 млн. кВт-год. З них, у серпні в "острів Бурштинської ТЕС" поставлено 164,8 млн. кВт-год. електроенергії. 147,3 млн. кВт-год. надійшло зі Словаччини, 17,5 млн. кВт-год. – з Угорщини. Також відбувались імпортні поставки з Білорусі – 146,6 млн. кВт-год. В Укренерго зазначають, що експортовано у серпні 490 млн. кВт-год. електроенергії, зокрема, з "острова Бурштинської ТЕС" до Угорщини, Словаччини та Румунії – 330,8 млн. кВт-год., в Польщу – 108,8 млн. кВт-год., Молдову – 50,5 млн кВт-год.