Минулі два тижні ініціатори аукціонів сформували 73 стартові позиції з продажу та купівлі електроенергії в обох торгових зонах. Учасники були активними як у спеціалізованих, так і у комерційних секціях.
На виконання функцій, покладених відповідно до діючого ПСО, Енергоатом та Укргідроенерго відповідно реалізували 3,22 млн. Мвт-год. та 92,7 тис. Мвт-год. із постачанням у листопаді.
За вільними цінами загалом було реалізовано 443 тис. Мвт-год. Усього проведено 22 аукціони, на 14 з яких було реалізовано виставлені обсяги повністю або частково.


Найбільшу кількість стартових позицій було сформовано гарантованим покупцем для реалізації «зеленої» електроенергії. Так, на двох аукціонах, 26 та 28 жовтня компанія реалізувала 156 тис. Мвт-год. блочними позиціями та базовим навантаженням. Дані аукціони викликали інтерес учасників ринку, за їх результатами протягом минулих двох тижнів електроенергію придбали 13 компаній.


Укргідроенерго минулі два тижні ініційовано три аукціони за вільними цінами, за результатами яких реалізовано 78% стартових обсягів, 82 тис. Мвт-год. блочними позиціями. Також аукціон на експорт електроенергії 29 жовтня ініціював Енергоатом. Компанія реалізувала майже 11 тис. Мвт-год. електроенергії за ціною 1022 грн. за Мвт-год.
У комерційних секціях ініціатори формували стартові позиції як на купівлю, так і на продаж, переважно у режимі торгівлі коефіцієнтами від РДН. Так, на продаж пропонували електроенергію ДТЕК Західенерго та ДТЕК Дніпроенерго, Південь Енерго Збут, Енерджікс та ін., на купівлю – Укренерго, Харківобленерго, Харківенергозбут.
Вперше 30 жовтня у режимі торгівлі коефіцієнтами Укренерго придбало базове навантаження та блочні позиції загальним обсягом 22620 Мвт-год. Було закуплено всі 100% заявлених обсягів за коефіцієнтом 0,98 від РДН. Інші компанії на комерційних секціях укладали угоди за коефіцієнтом 0,99-1 від РДН.


Загалом по більшості реалізованих позицій період постачання відноситься на весь місяць листопад. Ціни, сформовані за результатами аукціонів (за виключенням аукціону на експорт), перебували в діапазоні від 1230 грн. до 1490 грн. за Мвт-год.


Об’єм генерації електроенергії за останній період збільшився. Середньодобовий рівень генерації на 29 жовтня становив 17,257 Гвт, збільшившись на 11 % відносно показника за 1 жовтня. Обсяги генерації АЕС показують стабільний рівень, але у структурі виробництва частка атомної генерації знизилась до 49%. Теплова генерація, а саме ТЕС і ТЕЦ, мають тенденцію до зростання. Так, за два тижні показники ТЕС і ТЕЦ виросли на 27 % і 51 % відповідно. Виробіток ГЕС та ГАЕС також зростає, генеруючи на 24 % більше відносно показника за 15 жовтня. Генерація ВДЕ загалом тримається на низькому рівні відносно теплої пори, лише інколи генеруючи електроенергію рівня літа. На 29 жовтня, частка генерації ВДЕ складала 3,48 %. Очікується подальше її зменшення.За останні два тижні відбувалось помітне коливання цін ринку на добу наперед. Спостерігалась висока волатильність в торговій зоні БуОс, де ціни змінювались в діапазоні 1 386 – 1 828 грн. В ОЕС України спостерігалось стрімке падіння цін РДН. Так, найнижче значення спостерігалось у торгах на 25 жовтня – ціна впала з 1 305 до 888 грн. у порівнянні з 19 жовтня, що було зумовлено значним перевищенням пропозиції над попитом, активною конкуренцією, а також вихідним днем.


Після 25 жовтня обсяг купівлі-продажу на РДН малими темпами відновлює зріст. На 28 жовтня було реалізовано в торговій зоні ОЕС України 120 435,3 Мвт-год, що є викидом з тренду, зумовленим різким підняттям попиту.


Об’єм на ВДР в торговій зоні ОЕС України за останні два тижні склав 298 тис. МВт. год., що складає 34% від обсягу РДН. Середньозважені ціни змінювалися в діапазоні 946 - 1356 грн./МВт-год.
Загалом середнє значення середньозваженої ціни в ОЕС України за вказаний період становило 1 143,45 грн./ МВт-год., в БуОС – 1 417,74 грн./ МВт-год. Порівняно із показником 2 тижні назад ціни ВДР в торговій зоні ОЕС України впали на 27%, що пов’язано із структурними змінами у пропозиції та попиті.


Спотові ціни на європейському ринку загалом були стабільними, з незначним трендом до зниження. Таким чином, 29 жовтня ціна базової електроенергії у Франції становила 37,18 євро/МВт.год., в Угорщині - 41,14 євро/Мвт-год., у Польші - 54,36 євро/МВт.год.На вихідних 24-25 жовтня спотові ціни електроенергії в країнах Західної Європи обвалилися переважно за рахунок зростання постачання електроенергії вітру. Це простежується на ринках Франції та Німеччини. Суттєве зниження відбулося навіть незважаючи на переведення годинників у неділю, що зумовлює деяке зростання попиту на електроенергію в цей день.
На листопад у жовтні електроенергія торгувалася по цінах в діапазоні 41-47 євро/мегават. Загалом у Європі спостерігається незначне падіння попиту, внаслідок більш теплої температури та карантинних заходів, впроваджених для боротьби з короновірусом.

Ціни на електроенергію на європейських хабах, євро/МВт.гЗа останні 2 тижні проведено 51 тендер із закупівлі електроенергії бюджетними установами на загальну суму більше 105 млн. грн. з ПДВ. Коливання ціни було яскраво виражено, особливо в найбільших тендерах, що може бути пов’язано із різними підходами щодо включення в ціну договору вартості доставки електроенергії. Загалом середня ціна склала 1,73 грн/кВт-год. без ПДВ. Найбільший контракт отримала компанія ВЕК ПАЛІВЕНЕРГО - компанія поставить облводоканалу Запорізької області 16 млн. кВт-год електроенергії за початковою ціною 2,63 грн. за кВт-год., з урахуванням доставки.Green Genius, компанія по виробництву електроенергії з відновлюваних джерел, що належить литовській групі Modus, підписала 15-річну угоду (PPA) на поставку польській фабриці кондитерських виробів Ferrero понад 30 ГВт-год. Електроенергія буде вироблятися із сонячної установки потужністю 2,2 МВт, яку Green Genius запланував встановити поруч із заводом Ferrero до кінця 2020 року, повідомила компанія. Green Genius розробляє проекти з відновлюваної енергетики на восьми європейських ринках.

Молдова прийняла нові правила оптового ринку електроенергії відповідно до законодавчих актів Енергетичного співтовариства. Правила визначають процедури закупівлі електроенергії на форвардному, Day Ahead Market, Intra-Day Market, а також на балансуючому ринку. Вони вступлять в силу через рік.

30 жовтня в Києві відбулося підписання контракту на будівництво вітропарку на 800 МВт. на території Микільського і Мангушський районів Донецької області між Wind Farm та PowerChina. Вартість контракту - 1 млрд. дол. Вітропарк буде запускатися без «зеленого» тарифу, їх цікавить продаж електроенергії на ринку «на добу наперед». Це показує, що вітроенергетика в Україні вже готова працювати поза «зеленим» тарифом, який став більше політичним питанням, ніж економічним, а також хоче конкурувати з традиційною генерацією на ринкових умовах. Починати будівництво планують до 2022 року.

НКРЕКП попередньо схвалила постанову, згідно з якою пропонується зобов’язати ДП «Оператор ринку» на щоденній основі надавати перелік звітних даних, які необхідні НКРЕКП для здійснення моніторингу на ринку «на добу наперед» (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР). Відповідний проєкт рішення регулятор схвалив 30 жовтня, повідомляє ExPro.