27-31 серпня 2018 р.

На європейському ринку ціни природного газу зростають вже декілька тижнів поспіль. Після тривалих вихідних на українському ринку пожвавлення не відбулось, проте ціни помірно зростають, наслідуючи європейську тенденцію.

Український ринок

Українська енергетична біржа: Цього тижня, як і минулого, спостерігалась досить низька активність з торгівлі природним газом. Було проведено 5 торгових сесій, на яких запропоновано 2900 тис. м. куб. до купівлі та 2000 тис. м. куб. до продажу. Особлива увага в другій половині серпня приділяється торгівлі ресурсом вересня.

За результатами минулого тижня середньозважена ціна ресурсу серпня не змінилася і становить 9771,16 грн. за тис. м. куб., а ціна ресурсу вересня зросла до 10794,84 грн. за тис. м. куб.

Минулого тижня ціна продажу природного газу стримано зростала. Обсяги торгівлі були на рівень нижчими, ніж в середині місяця. Це може бути пов’язано з тим, що учасники ринку, очікуючи значного зростання цін, зафіксували їх у контрактах на ресурс вересня, і обсяг, який міг би бути рівномірно розподілений протягом місяця, був реалізований раніше.

Публічні закупівлі: Протягом тижня спостерігалась активність щодо закупівель природного газу серед установ та організацій. Всього було проведено 23 аукціони на загальний обсяг 4,5 млн. куб. м. Ціни коливались від 8000 грн. до 11100 грн. за тис. м. куб. Середньозважена ціна закупівель склала 9130 грн. за тис. м. куб. Проте, нагадаємо, що початкова ціна потім може корегуватись в результаті укладення безлічі додаткових угод до договору.

НАК "Нафтогаз": Нещодавно НАК "Нафтогаз" вперше повторно оприлюднив тарифи на газ з 1 вересня 2018 року. Згідно з ними ціни на газ для промислових споживачів підвищуються до 13338 грн./тис. куб. м. з ПДВ на умовах післяоплати та 12249,60 грн./тис. куб. м. з ПДВ на умовах передоплати.Загалом протягом двох етапів регулювання ціни вона зросла більше ніж на 20 %. Прес-служба компанії розкриває наступні причини коригування тарифів: зростання котирувань на європейських хабах та зниження середньозваженого курсу гривні до долара США та євро.

Ціни НАК "Нафтогаз" можна вважати верхньою планкою їх зростання. Вони стосуються 10 % оптового ринку природного газу в Україні, адже, за словами комерційного директора компанії, саме таку частку займає НАК "Нафтогаз".

АТ "Укртрансгаз": Базова ціна для розрахунків забезпечення і вартості балансування за липень не змінилась і складає 10 614,54 грн.На графіку вище бачимо, що ціна NCG (який у даному випадку відображає ситуацію на хабах Європи) значно зросла і стала каталізатором цінових коливань в Україні. Слід зазначити, що ціна торгів ресурсом серпня не відзначалась різкою динамікою змін в першу чергу через те, що учасники ринку переважно укладали договори а поставку наступного місяця.

Європейський ринок

Ціни європейських хабів минулого тижня різко і значно зросли. Так, якщо минулого тижня середня спотова ціна складала 300 дол. за тис. м. куб., то зараз – більше 320. Аналогічно зросли ціни контрактів на більш тривалий період. Слід зазначити, що у вересні очікується уповільнення росту, або навіть зниження цін, яке було відчутним на безлічі хабів (напр. NCG, NBP) уже в другій половині тижня. Проте присутнє значне підвищення цін у 4 кварталі та взимку, до 329 доларів за тис. м. куб.

Ціни ключових європейських хабів на природний газ у доларах за тис. куб. метрів наведені в наступній таблиці:Ціни на газ зростали в результаті планових та незапланованих відключень газових систем у Норвегії, таким чином постачання палива в континентальну Європу було знижено. Коливання в 1-2 дол. викликала нестабільність курсу валют і ослаблення американської валюти.

Прихованою причиною зростання цін може бути політичне та економічне протистояння США та Росії щодо поставок газу в Європу. Вперше коливання цін було зафіксовано після того, як президент США та Голова Єврокомісії дійшли згоди про те, що Європа буде придбавати американський газ "за умови його конкурентоспроможності". І навіть було обговорено можливість побудови 11 нових терміналів для прийому та переробки скрапленого природного газу в Європі. Для США це протистояння коштує дорого, адже за рахунок скраплення, транспортування та повторної переробки в газоподібний стан ціна зростає. Проте "сланцева революція" в США призвела до значного здешевлення собівартості газу, а сучасні технології дозволяють прискорити цей процес.

Як вважають аналітики Bank of America, це повноцінна торгова війна, яка може призвести до обвалу цін. За їх прогнозом, в найближчі 5 років ціна блакитного палива в Європі може знизитись не менш, ніж удвічі.

Якщо говорити про глобальні тенденції, то ціна природного газу, як і пов’язаних продуктів (LPG, нафти) зростає також в США та Азії за рахунок значного падіння експорту Ірану та Венесуели.

Цікаве за тиждень. Світові тенденції

NCG та Gaspool піднімають тарифи та членські внески з жовтня 2018 року

Працівники німецьких хабів, враховуючи досвід минулих зимових місяців, розробили нові тарифи, які будуть діяти з початку наступного газового року в Європі, тобто з 1 жовтня. Дані платежі включають плату за користування послугами балансування, платежі за конверсію газу, плату за користування віртуальною торговою точкою та ін. і можуть незначно вплинути на зростання ціни газу в майбутньому.