Протягом минулого тижня європейські ціни газу знову відновили тренд на зниження. Український ринок активізувався до кінця тижня, ціни зменшились.
Минулого тижня були проведені чотири торгові сесії з торгівлі ресурсом липня та газом в ПСГ. Ініціаторами торгів були п’ять компаній, які представляли покупців та продавців ресурсу. В кінці червня ресурс липня повністю замінив ресурс червня на біржових торгах. Стартові ціни ресурсу липня знизилися протягом тижня на 800 грн. до 5500 грн. у п’ятницю. Ресурс в ПСГ виставлявся на продаж за ціною близько 6000 грн.

На торгах 21 червня дві компанії (Укравтогаз та Укрспирт) успішно закупили загалом 5,51 млн. куб. м. природного газу. Слід зазначити, що Укрспирт придбав ресурс липня по стартовій ціні 5500 грн., а в процесі торгівлі за лоти Укравтогазу ціна була знижена на 230 грн. від стартової та становила 5470 грн. за тис. куб. м. Таким чином, середньозважена ціна ресурсу липня станом на 21 червня склала 5 481,16 грн. за тис. куб. м.На європейських ринках ціни відновили падіння в результаті очікування високих температур повітря в Західній Європі наступного тижня та сонячної погоди, що підвищить виробіток електроенергії сонячними електростанціями. Також стабільно високою залишається пропозиція та запаси газу в ПСГ. Порівняно з минулим тижнем спотові ціни, ціни контрактів на наступний місяць та квартал знизились на 6%, ціни контрактів з очікуваним постачанням у зимовому сезоні зменшились на 4%. Загалом, в результаті повторного падіння протягом поточного місяця, котирування європейських хабів досягають рекордно низьких показників 2019 року, зафіксованих на початку червня.

Ціна нафти зросла минулого тижня до 65 дол. за барель на фоні ризиків поглиблення торгівельного конфлікту США та Китаю а також в очікуванні зустрічі країн-членів ОПЕК+, на якій постачальники нафти на світовий ринок будуть домовлятись про скорочення її видобутку для стабілізації цін.

Минулого тижня середні показники імпорту були стабільно високими – 54,5 млн. куб. м. в день, але меншими за обсяг внутрішнього видобутку. Закачування в ПСГ були на значному рівні також, що дозволило накопичити 12,79 млрд. куб. м. природного газу в підземних сховищах станом на 19 червня.

Через декілька тижнів після збільшення технічної потужності на кордоні з Угорщиною, потужність пункту пропуску Германовичі була зменшена на 2,14 млн. куб. м. до 4,3 млн. куб. м. на день. Загалом потужності імпорту зараз зайняті на 77,4%, що є досить високим показником. Найбільший обсяг газу традиційно проходить через кордон із Словаччиною – 73,14%. Потужності на кордоні з Словаччиною зараз зайняті на 88,31 %.

Минулого тижня було проведено 9 публічних закупівель природного газу. Загалом бюджетними установами придбано 1,21 млн. куб. м. за середньою ціною 5,77 грн. за куб. м. Ціни публічних закупівель знизились та перебували в широкому діапазоні: 5 – 7,65 грн. за тис. куб.м. Найбільший тендер отримала компанія ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ: 410000 куб. м. за ціною 5,10 грн. за куб. м.Нафтогаз України оприлюднив плани участі в біржових торгах Української енергетичної біржі. 21 червня на платформі Європейської бізнес асоціації відбулась зустріч представників Української енергетичної біржі, НАК "Нафтогаз України" та її дочірньої компанії Нафтогаз Трейдинг з учасниками газового ринку. Захід був ініційований Українською енергетичною біржею з метою висвітлення актуальних питань, що турбують учасників газового ринку щодо очікуваних торгових сесій Нафтогаз Трейдинг, які було анонсовано у кінці травня. Найближчим часом НАК "Нафтогаз" планує проводити торги з продажу природного газу, а через 2 місяці після виходу на біржу – на закупівлю палива в т. ч. і в українських видобувних компаній. За словами керівництва компанії, це дозволить збільшити ліквідність та підвищити конкуренцію з європейськими постачальниками.

Негативний небаланс на ринку природного газу зріс до 3,24 млрд. грн. у травні. Борг операторів ГРМ перед Укртрансгазом зріс ще на 735 млн. грн., або 89,3 млн. куб. м. газу у травні. З моменту переходу ринку газу України на добове балансування (1 березня) по 31 травня борг облгазів перед компанією досяг 3 220 млн. грн., або 372,0 млн куб. м. блакитного палива. За весь цей час Укртрансгаз отримав від замовників послуг транспортування оплату менше 2% від загальної заборгованості, або 63 млн. грн. 17 червня не відбулися чергові тендери на закупівлю газу на ВТВ через відмову участі потенційних постачальників. Неможливість проводити закупівлі газу є передумовою виникнення надзвичайної ситуації державного рівня. Укртрансгаз попередив про це НКРЕКП, Державну службу надзвичайних ситуацій України та Раду національної безпеки і оборони України.

Нафтогаз знизив ціну на газ для промисловості у липні. НАК "Нафтогаз України" опублікувала цінові пропозиції на природний газ, які діятимуть з 1 липня 2019 року для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання. На умовах передоплати Нафтогаз продаватиме паливо по ціні 6 020,40 грн. з ПДВ, на умовах післяплати - 6 727,20 грн. з ПДВ. У порівнянні з цінами на червень 2019 року, у липні ціни зменшено на 12,7-13,5%.

Газпром інвестує в Узбекистан. Газпром та Узбекнафтогаз домовилися про інвестиції в газові проекти на суму 700 млн. доларів, з яких спільна компанія Газпрому та Узбекнафтогазу забезпечить 36%, а решта буде позикою з-за кордону. Газпром займається геологорозвідувальними роботами в цьому регіоні близько 15 років. Державний Узбекнафтогаз, на який припадає 70% видобутку газу і 15% ВВП, повідомляв раніше, що за останній рік інвестиції в цей сектор склали 2,3 млрд. дол. і майже половина з них були закордонними інвестиціями.

Імпорт газу до Німеччини зріс у січні-квітні 2019 року на 4,9% у порівнянні з тим же періодом минулого року. Обсяг імпорту з січня по квітень склав 47 млрд. куб. м., повідомляє офіс BAFA. Німецькі імпортери заплатили за цей період 8,8 млрд. євро (10 мільярдів доларів) за газ, порівняно з 8,1 мільярда на рік раніше. Німеччина в основному імпортує газ з Росії, Норвегії, Нідерландів, Великобританії та Данії через трубопроводи.