3-7 вересня 2018 р.

На європейському ринку протягом тижня ціни значно зросли. На українському ринку торгівля не надто активна, проте ціни помірно зростають, наслідуючи європейську тенденцію.

Український ринок

Українська енергетична біржа: На початку вересня було проведено 4 торгові сесії, в яких були виставлені на продаж ресурси серпня, вересня та, вперше, ресурс газу в підземних сховищах. Учасники ринку (найперше – покупці) під впливом значного зростання цін не спішать придбавати газ ресурсу вересня. Так, минулого тижня активнішою була торгівля ресурсом серпня, ціна якого нижча.

За результатами минулого тижня середньозважена ціна ресурсу вересня не змінилася і становить 10794,84 грн. за тис. м. куб., а ціна ресурсу серпня зросла до 9786,36 грн. за тис. м. куб.

Інформація щодо торгів минулого тижняСлід зазначити, що останнім часом на ринку випробовуються нові типи ресурсів, це квартальний ресурс (в серпні) та газ в підземних сховищах минулого тижня. Це пов’язано з високою волатильністю цін та іншими динамічними змінами, що відбуваються останнього місяця.


Минулого тижня учасники торгів пропонували ціну ресурсу серпня на 222 грн. більше, ніж та, що сприйнята ринком. Ціна ресурсу вересня була значно високою, тому він не був реалізований, а ресурс ПСГ був реалізований по стартовій ціні.

Оскільки у вересні торги були не надто активними, порівняння учасників торгових сесій доцільним буде здійснити за результатами минулого місяця.Таким чином найбільші обсяги ресурсів реалізували ПГНК та Укрнафта, а закупив – Укрспирт, за найвищою ціною в 11380 грн. за тис. м. куб. Загалом середньозважена ціна серпня склала 10225 грн. за тис. м. куб

Публічні закупівлі: Протягом тижня було проведено 22 аукціони щодо закупівлі природного газу, на яких реалізовано 1,77 млн. м. куб. даного ресурсу. Великих (обсягом більше 100000 м. куб.) було лише шість. Один із них – аукціон Укртрансгазу, оголошений 23 червня, та відтерміновуваний декілька разів через наявність невирішених скарг. Переможцем аукціону виявився не Нафтогаз, а компанія "ЕРУ ТРЕЙДІНГ", яка запропонувала досить низьку ціну в розмірі 8,37 грн. за м. куб. і отримає 1,82 млн. грн. за проданий ресурс. Ця сума складає 11 % від загальних продажів минулого тижня в розмірі 16,8 млн. грн. Інші два аукціони Укртрансгазу від 22-23 червня заплановані на 10 вересня.
Середній розмір угод переможців тендерів склав 765 000 грн. Ціна продажів коливалась від 8 до 12 грн. за м. куб., а середня ціна зросла порівняно з минулим періодом і склала 9,69 грн. за м. куб.

НАК "Нафтогаз": Нещодавно НАК "Нафтогаз" оприлюднив значно підвищені тарифи на газ для промислових споживачів, які діють з 1 вересня. Згідно з ними вартість газу на умовах передоплати становить 12250 грн. за тис. м. куб. (+ 21 % від ціни серпня), на умовах післяплати – 13338 грн. за тис. м. куб. (+ 20 % від ціни серпня).

АТ "Укртрансгаз": Базова ціна для розрахунків забезпечення і вартості балансування за липень не змінилась і складає 10 614,54 грн.

Ціни для населення поки що залишаються незмінними – майже 7 грн. за м. куб. природного газу. В кінці серпня відповідною постановою було продовжено термін дії Положення про покладення спеціальних обов’язків до 1 жовтня. Це означає, що ціна для населення не зростатиме щонайменше до кінця вересня.

"Наразі тривають переговори з МВФ про приведення ціни на природний газ до рівня імпортного паритету. Тому з огляду на завершення терміну дії положення (про спецзобов’язання), виникає необхідність у його продовженні", - – мовиться в пояснювальній записці до постанови.

З огляду на можливість зростання цін в Україні, наводимо інформацію про плату за споживання газу в тих європейських країнах, де присутні значні та ліквідні газові хаби.На рисунку можемо бачити, що мінімальні доходи громадян України не є співвідносними з європейськими, але ж і ціна газу в Україні є близько втричі меншою, ніж у розвинених країнах Європи.

Європейський ринок

Ціни європейських хабів минулого тижня продовжували зростати. Спотові ціни в середньому зросли на 4 % до 334 дол. за тис. м. куб., форвардні ціни поставок на тривалі періоди (від місяця) – на 5-6% до 340 дол. за тис. м. куб.

Дуже інтенсивно зростали ціни на хабах NBP, а також Gaspool і TTF, найдешевших останнім часом. До кінця тижня різниця спотових цін між найдорожчими хабами та найдешевшими суттєво зменшилась.

Ціни ключових європейських хабів на природний газ у доларах за тис. куб. метрів наведені в наступній таблиці:На NBP різко зросли контракти на квартал та сезон. Це може бути пов’язано з тим, що до початку опалювального сезону в Великобританії будуть припинені 5 з 15 реакторів, оператором яких є Electricite de France SA (EDF). Очікується, що експлуатаціяю буде відновлено тільки 17 листопада. Ймовірно, дана новина вплинула на ціни контрактів всієї Північно-Західної Європи.

Загалом ціни зростають традиційно в наближенні до опалювального сезону та за умов нестабільності курсу американської валюти.

Цікаве за тиждень. Світові тенденції

Україна збільшує запаси природного газу в підземних сховищах.

Україна з квітня по вересень вдвічі збільшила запаси природного газу підземних сховищах. Зараз вони становлять майже 15 млрд. куб. м. Кабінет міністрів України очікує, що запаси газу на 1 листопада становитимуть 17 млрд. куб. м. На початку вересня середньоденний обсяг закачування в ПСГ складає 50 млн. куб. м., відбір газу відсутній, що свідчить про активну підготовку до зими. Прем’єр міністр України запевняє, що Україна готова до опалювального сезону і він розпочнеться вчасно.

В серпні ТОВ "ТАС Енергія Країни" розпочала імпорт природного газу.

В серпні було імпортовано близько 3 млн. куб. м. газу через угорський кордон. Продавцем ресурсу виступила JAS BUDAPEST LTD. "Ми нарощуємо обсяг продажів та вирішили імпортувати додатковий ресурс для клієнтів на наступний опалювальний сезон", - повідомив представник компанії. Нагадаємо, в квітні цього року "ТАС Енергія Країни" вперше виставила газ на продаж через Українську енергетичну біржу.