За минулі 2 тижні на УЕБ відбулися 7 аукціонних сесій з продажу ресурсу державної генерації та 6 комерційних сесій. Найактивнішими компаніями-ініціаторами торгів були державні Енергоатом, Центренерго та Калуська ТЕЦ-Нова. Учасники формували стартові позиції як в торговій зоні ОЕС України, так і на території о. Бурштинський, проте реалізовано було електроенергію лише в ОЕС України.

Енергоатом-Трейдинг вдалося реалізувати електроенергію на трьох аукціонах, що були проведені 4, 7 та 12 травня. Продаж атомної генерації на УЕБ вже традиційно викликав підвищену активність учасників. Відтак, у травні 27 компаніям вдалося придбати ресурс у Енергоатом-Трейдинг. Серед даних покупців трейдери, постачальники електроенергії, кінцеві споживачі: Дніпросталь-Енерго, ЕТГ, Еру-Трейдінг, Харківенергозбут та ін. Загалом Енергоатом-Трейдинг було реалізовано у травні 604,22 тис. Мвт-год. електроенергії за цінами 1058-1223 грн. за Мвт-год.Центренерго на початку травня було проведено одну торгову сесію, за результатами якої 7 компаніям реалізовано 569,15 тис. Мвт-год. пікового навантаження та 773,61 тис. Мвт-год. позапікового навантаження. Укргідроенерго вдалося реалізувати 24 тис. Мвт-год. пікового навантаження та 12,6 тис. Мвт-год. пікового навантаження неробочого дня.

Ціни по всіх стартових позиціях суттєво знижувались протягом торгової сесії.

Таким чином, станом на 15 травня середньозважена ціна базового навантаження складала 1130 грн. за Мвт-год., пікового навантаження – 1320 грн. за Мвт-год., позапікового навантаження – 958 грн. Мвт-год. без ПДВ.


Загальний рівень генерації протягом останніх двох тижнів дещо зріс, наприклад 14 травня загальний виробіток склав 14,73 Гвт, що на 0,79 Гвт більше, ніж 2 тижні назад. Ймовірно, що поступове послаблення карантинних заходів мало позитивний ефект. Проте в структурі генерації відбуваються помітні зміни. Так, при зниженні генерації АЕС протягом останніх двох тижнів - на 0,9 Гвт, на 1 Гвт зросла генерація ТЕС. Очікуваним за умов теплої весняної погоди є зростання виробітку ВДЕ на 0,3 Гвт.

Сезонний довгостроковий тренд до скорочення генерації навесні, підкріплений скороченням споживання під час карантинних заходів має бути призупинений у травні-червні поточного року.Ціни на ринку на добу наперед помітно стабілізувались на початку травня. Так, наприклад мінімальна ціна за перші 15 днів травня склала 1022 грн., а не 777, як було у квітні, а максимальна становила 1474 грн., а не 1732 грн., як було у квітні. На території о. Бурштинський також не спостерігалось суттєвої волатильності цін. Загальний тренд цін був боковим у ОЕС України і з незначним напрямком до зростання на території БуОс.

Проте порівняно із квітнем загальний рівень середньозважених цін помітно зріс. У значній мірі це пов’язано із зміною граничного рівня цін заявок, у відповідності до яких Гарантований покупець має здійснювати продаж електроенергії на РДН.


Обсяг купівлі-продажу на РДН залишався на низькому рівні. Так, у травні обсяг купівлі-продажу коливався від 55 тис. Мвт-год. до 89 тис. Мвт-год. Порівняно з квітнем падіння добового обсягу продажу складає від 8 до 20%. Проте у зв’язку з послабленням карантинних заходів у травні обсяги торгів поступово відновлюються. Як і раніше, обсяг заявок на продаж більше ніж удвічі перевищує обсяг заявок на купівлю.

Загалом середнє значення середньозваженої ціни в ОЕС України за вказаний період становило 1297 грн./ МВт-год., в БуОС – 1702 грн./ МВт-год. Зростання порівняно з попереднім періодом спостерігається в обох торгових зонах.


Спотові ціни у Західній Європі за останніх два тижні стабілізувалися. Таким чином на 15 травня ціна базової електроенергії у Франції становила 18,92 євро/МВт-год., в Угорщині – 24,98 євро/МВт-год., у Польщі – 41,16 євро/МВт-год. На червень у травні електроенергія торгувалась по цінах в діапазоні 17-45 євро/МВт-год.

Зміни в цінах, як правило, відображають зміни в попиті на електроенергію, наявності джерел генерації, вартості палива та інше. Ціни зазвичай у Європі вищі в літньому сезоні, коли загальний попит високий, оскільки для задоволення підвищеного попиту додаються більш дорогі джерела генерації, це зараз прослідковується на Європейському ринку електроенергії. Ще однією з причин стабілізації цін є поступовий вихід європейських країн з карантину.

Ціни на електроенергію на європейських хабах, євро/МВт-год.За останні два тижні відбулося 40 тендерів із закупівлі електроенергії бюджетними установами. Загалом закуплено електроенергії на суму більше 200 млн. грн. Коливання ціни були яскраво виражені, особливо в найбільших тендерах. Але загалом середня ціна склала 1,67 грн./кВт-год. Найбільший контракт отримала компанія Укренерговугілля. Вона поставить 70,8 млн. кВт-год. електроенергії за початковою ціною 1,77 грн./ кВт-год. для шахти ім. М.С. Сургая. Коливання ціни в тендерах були суттєвими – від 1 грн. до 2,9 грн./ кВт-год.Укргідроенерго планує до кінця 2020 р. розробити техніко-економічне обгрунтування для будівництва систем накопичення енергії потужністю 200 МВт, які планується розташувати на чотирьох станціях. Про це 14 травня ExPro повідомив гендиректор компанії Ігор Сирота. "Ми плануємо до кінця року розробити ТЕО. Ми працюємо разом зі Світовим банком та USAID. Це 200 МВт акумулюючих батарей і 100 МВт сонця, але це без "зеленого" тарифу, а на власні потреби", - сказав він. Сирота також додав, що нові потужності планується розташувати на території чотирьох ГЕС.

Сонячна та вітрова енергетика - найдешевші технології генерації на більшій частині планети: BloombergNEF. Сонячна фотоелектрична і материкова вітроенергетика в даний час є найдешевшими типами генерації електроенергії (якщо розглядати нові електростанції) на більшій частині планети, де зосереджено дві третини населення, 71% світового ВВП і 85% виробництва електроенергії. Крім того, в регіонах, які імпортують газ, таких як Європа, Китай чи Японія, акумуляторні батареї є найдешевшою технологією для пікових потужностей. Такі висновки містяться в новому дослідженні компанії BloombergNEF (BNEF).

Центренерго після включення в роботу газомазутних блоків на Трипільській ТЕС включило аналогічний блок на Вуглегірській ТЕС. Т.в.о. міністра енергетики та захисту навколишнього середовища Ольга Буславець звернула увагу на такі дії компанії, і зазначила, що необхідно розглянути їх з юридичної точки зору. Вона також заявила про неприпустимість переходу на роботу на газомазутних блоках, враховуючи профіцит вугілля в 1,5 млн. тонн і великі борги компанії перед державними шахтами, підкресливши необхідність швидких розрахунків Центренерго за цими боргами. Представники компанії знову аргументували свої дії економічною ефективністю роботи газомазутних блоків.

Запаси вугілля на складах